Akut Gastrit Nedir?

Akut Gastrit Nedir?

Çeşitli etkenlerle ani bir şekilde ortaya çıkar. Akut gastritin diğer isimleri söyledir: “Akuteroziv gastrit”, “Akut kanamalı (hemorajik) gastrit”, “Akut stres gastriti”. En sık rastlanan mide hastalığıdır. Kadın ve erkekte, bütün yaş gruplarında görülebilen bir hastalıktır. Akut gastrite neden olan etkenler şunlardır: Alkol, baharat, aspirin gibi kimyasallar. Virüs ve bakteriler Bazı ilaçlar ve besinlere karşı alerjiler […]

Çeşitli etkenlerle ani bir şekilde ortaya çıkar. Akut gastritin diğer isimleri söyledir: “Akuteroziv gastrit”, “Akut kanamalı () ”, “Akut stres gastriti”. En sık rastlanan mide hastalığıdır. Kadın ve erkekte, bütün yaş gruplarında görülebilen bir hastalıktır.

Akut gastrite neden olan etkenler şunlardır:
Alkol, baharat, aspirin gibi kimyasallar.
Virüs ve bakteriler
Bazı ilaçlar ve besinlere karşı alerjiler
Stres

Belirtileri:
Bu gastrit tipinin kendine has belirtileri yok gibidir. Bütün gastrit vakalarında görülen iştahsızlık, midede dolgunluk ve baskı hissi, bulantı ve kusma, ishal, yüksek ateş, baş ağrısı, titreme, kas krampları halsizlik gibi belirtiler gastrite neden olan etkene bağlı olarak görülür. Hematemez ve melena (kan kusma) ortaya çıkabilir.

Tedavisi:
1 ile 7 gün içerisinde iyileşebilen akut gastritte, tedavi konusunda pek aktif davranma imkanı olmaz. Eğer biliniyorsa akut gastrite neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin hastalığa neden aspirin ise aspirin içilmemeli, hastanın bu durumdan sakınması gerekir. Hastalığın belirtileri geçinceye kadar ağız yoluyla alınan antiasit ilaçlar alınması yararlı olur. Bu sırada hastanın beslenmesine dikkat etmesi ve süt gibi yumuşak besinler almaya özen göstermesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM