Albümin Nedir?

Albümin Nedir?

Karaciğerde sentezlenen bir protein türevi olan albümin kan plazmasında bulunur. Kanda bulunan proteinlerin %90’ı oluşturur. Doku sıvılarında, özellikle kas ve deride, az miktarda göz yaşı, ter, mide suları ve safrada da bulunur. Vücuttaki toplam albüminin %30-40’ı kandadır. Albüminin görevi yağ asitleri ve çeşitli başka maddeleri kanda taşıması ve kan ile doku sıvıları arasında suyun dengelenmesini […]

Karaciğerde sentezlenen bir protein türevi olan kan plazmasında bulunur. Kanda bulunan proteinlerin %90’ı oluşturur. Doku sıvılarında, özellikle kas ve deride, az miktarda göz yaşı, ter, mide suları ve safrada da bulunur. Vücuttaki toplam albüminin %30-40’ı kandadır. Albüminin görevi yağ asitleri ve çeşitli başka maddeleri kanda taşıması ve kan ile doku sıvıları arasında suyun dengelenmesini sağlamaktır. Yetişkinlerin karaciğerinde günde 12-14 gr. arasında albümin sentezi yapılır.
Sağlıklı olan insanlarda albümin değerinin biraz yüksek veya düşük çıkmasının bir önemi yoktur. Fakat ödemi olan, karaciğer hastalığı bulunan yada beslenme bozukluklarında albümin değeri önem kazanır.

Artığı Durumlar: Albümin düzeyinin yüksek ölçülmesi genellikle vücuttan su kaybı bağlı olup önemli değildir.

Azaldığı Durumlar: Karaciğer hastalıklarında, beslenme bozukluğu olan kişilerde ve yaşlı insanlarda albümin değeri düşer. Bazı durumlarda da idrar yada bağırsak yolu ile albümin kaybı olur. Albüminin kan düzeyinde azalması (hipoalbüminemi) kanda onkotik basıncın düşmesine ve dokular arasındaki sıvı birikimine neden olacak, özellikle bacaklarda sırtta ödem oluşacaktır.

Albüminde Normal Değerler: 3.5-5.5 g/dL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM