Alerjen Nedir?

Alerjen Nedir?

Alerjiye neden olan maddelere “alerjen” denir. Bu maddeler yiyecek şeklinde alınabildiği gibi, solunum yoluyla veya ciltten temasla da alınabilir. Bu maddelerin allerjik reaksiyona neden olabilmesi için daha öncede bağışıklık sistemine alınmış ve duyarlı hale gelmiş olması gerekir. Daha sonraki alımlarda alerjik reaksiyon hızla gelişir. Alerjik reaksiyon vücuttaki mast hücrelerinin alerjen nedeniyle parçalanması ve içinden histamin […]

Alerjiye neden olan maddelere “” denir. Bu maddeler yiyecek şeklinde alınabildiği gibi, solunum yoluyla veya ciltten temasla da alınabilir. Bu maddelerin allerjik reaksiyona neden olabilmesi için daha öncede bağışıklık sistemine alınmış ve duyarlı hale gelmiş olması gerekir. Daha sonraki alımlarda alerjik reaksiyon hızla gelişir. Alerjik reaksiyon vücuttaki mast hücrelerinin nedeniyle parçalanması ve içinden histamin denilen maddenin çıkmasıyla oluşur.

En sık karşılaşılan solunum yollu alerjenler akar (mite)lar, polenler ve küf mantarlarıdır. mikroskobik canlılardır. Başta dışkıları olmak üzere vücut proteinleri havaya karışarak solunum yolu ile alır. İnsan deri döküntüleri ile beslenirler. Nemli ve sıcak ortamlar çoğalmaları için idealdir. Bu yüzden yoğun olarak bulundukları yer yatak, yastık, yorgan, yatak odaları, battaniye, halıdır.

Gıda alerjenlerinde ise beş yaş altı çocuklarda inek sütü ve yumurta en sık görülen alerjenlerdir. Beş yaş üstünde ise çilek, yer fıstığı, ağaçta yetişen kabuklu yemişler, kivi, muz, balıklara karşı alerjen daha fazladır. Yiyecek yoluyla oluşan alerjiler faklı biçimlerde ortaya çıkabilir. Dudaklarda karıncalanma ve şişme gibi hafif belirtiler olabileceği gibi hayati tehlikesi olan krizlerde görülebilir. Alınan bazı ilaçlarda kişide alerjik reaksiyonlara neden olabilir. En sık görülen ilaç alerjileri antibiyotikler, ağrı kesiciler yüzündendir.

; kedi ve köpeğe karşı alerjiler görülebilir. Kedi alerjisi daha sık görülmektedir. Bu hayvanların tüyleri, tükürükleri, derideki döküntüleri alerjiye neden olur. Son dönemlerde hamamböceği alerjisi de görülmeye başlanmıştır. Ayrıca bal arısı veya yabani arı sokmaları zehirli alerjiye sebep olabilir. Bu yüzden çocukların % 0.4 – 0.8’de, erişkinlerin % 3’de ölüme yol açabilen alerjik reaksiyonlar oluşmaktadır.

Lateks, Afrika ve Güneydoğu Asya’da yetişen, Hevea brasiliensis adında bir ağacın özsuyundan elde edilen kauçuk maddesidir. Cerrahi eldivenler, tıbbi malzemede, emzik, balon, oyuncak, kondom gibi ürünlerde kullanılabilmektedir. Egzama, alerjik nezle ve astıma sebebiyet verir.

; Ekmek, peynir gibi yiyeceklerin üstünde nemden ve ısıdan oluşan yeşil renkli küflerdir. Nemli ortamları sevip hızlı çoğalırlar. çok fazla cinsi vardır.

İlgili kelimeler:
Tıbbi Lateks mail

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM