Alerji Nedir

Alerji Nedir

Alerji, normalde zararsız olan, vücuda dışardan giren bir takım maddelere karşı, vücudun gösterdiği anormal tepkilerdir. Burda amaç vücudu bu maddeden korumaktır. Bu maddeler zararı olmadığı halde vücuda girince düşman olarak görülür. Allerji genetik olarak kazanılmaktadır. Ancak kişinin alerji olup olmaması sadece genetik etkene bağlı değildir. Buna ek olarak çevreninde alerji gelişiminde rol oynadığı görülür. Vücut […]

Alerji, normalde zararsız olan, vücuda dışardan giren bir takım maddelere karşı, vücudun gösterdiği anormal tepkilerdir. Burda amaç vücudu bu maddeden korumaktır. Bu maddeler zararı olmadığı halde vücuda girince düşman olarak görülür.

Allerji genetik olarak kazanılmaktadır. Ancak kişinin alerji olup olmaması sadece genetik etkene bağlı değildir. Buna ek olarak çevreninde alerji gelişiminde rol oynadığı görülür.

Vücut alerji yapan maddeyle karşılaştığında, örneğin yumurta, polen, toz akarı vb. bağışıklık sistemi devreye girer, vücuduna yabancı girdi, dikkat o senin düşmanın, yok etmelisin gibi sinyallerle vücuda giren maddeye savaş açar. Sonucunda hafif kaşıntıdan astıma, anafilaksiden saman nezlesine kadar çeşitli alerjik tablolar ortaya çıkar.

Belli bir süreden sonra belli bir alerjenle çok fazla karşılaşan bir kişinin o alerjene karşı duyarlılık kazanma riski, daha az karşılaşan kişiye göre çok daha fazladır. Örnek verecek olursak, erken yaşlarda yüksek miktarda ev tozu akarıyla karşılaşan birinin, daha sonra ev tozu akarına alerji olma riski kesin olarak artmaktadır. Sigara dumanı başta olmak üzere bir takım irritanlara (tahriş edici) maruz kalmak alerjenlere duyarlılığı arttırır.

Başlıca alerjik hastalıkları şunlardır:

Saman nezlesi (Alerjik Nezle)
Göz nezlesi (Alerjik Konjunktivit)
Astım (Alerjik Bronşit)
Ürtiker ve Egzama (Alerjik Deri Hastalıkları)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. sabahları uyadığımda hapşırma burun kaşıtısı saç dipleride kaşıntı yüzümde anlımda gözlerimde kaşınt oluyo bazen sabah tan akşama kadar sürüyor …. nedeni nedir acaba öğrene bilirmiyim…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM