Alerjik Rinit (Nezle)

Alerjik Rinit (Nezle)

Önemli fonksiyonları olan burun rinit gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Rinit; iltihabi bir reaksiyondur. Burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokuda olur. Rinitlerin yarısı alerjiye bağlıdır. sık görülür. toplumun yaklaşık %10’u allerjik rinittir. Ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Allerjik olsa da olmasa da rinitler mühim hastalıklardır. Belirtileri: Burun akıntısı, burun kaşıntısı, […]

Önemli fonksiyonları olan burun rinit gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Rinit; iltihabi bir reaksiyondur. Burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokuda olur. Rinitlerin yarısı alerjiye bağlıdır. sık görülür. toplumun yaklaşık %10’u allerjik rinittir. Ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Allerjik olsa da olmasa da rinitler mühim hastalıklardır.

Belirtileri:

Burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, koku duyusunda azalma, konjunktivit günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Yorgunluk, algı güçlüğü, uyku bozuklukları gibi dolaylı belirtileri de yaşamınızı etkiler. Rinitle birlikte sinüzit, orta kulak iltihabı, polipler ve astımda seyredebilir. Özellikle astım ve rinitin birlikte görülmesi savsaklanmaması gereken bir durumdur.

nasıl oluşur:
Solunum yoluyla alerjenler burun mukozasının içine girer. Allerjiden sorumlu mast hücreleri salgı bezleri burun mukozasındadır. Allerjen ve mast hücreleri üzerindeki lgE antikolarları birleşerek, mast hücrelerinin dağılmasına ve histamin gibi maddelerin salınmasına neden olur. Bu maddelerin etkisiyle mukoza damarı genişler ve dokuda ödeme, salgılarda artışa neden olduğu için alerjik rinit görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM