Alerjik Şikayetlere ve Sinüzitte Tuzlu Su

Alerjik Şikayetlere ve Sinüzitte Tuzlu Su

Polen alerjisi sorunu yaşayanların sayısı dünya üzerinde gün geçtikçe artıyor. Klasik tıbbi yaklaşımlar her zaman istenilen başarıyı sağlayamıyor. Buda insanları değişik yollar aramaya itiyor. Bunların bazılarının da son derece etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Bu yöntemlerden biri ve belki en çok bilineni nasal irrigasyon adı verilen burna hafif tuzlu su vermedir. Alerji ya da […]

Polen alerjisi sorunu yaşayanların sayısı dünya üzerinde gün geçtikçe artıyor. Klasik tıbbi yaklaşımlar her zaman istenilen başarıyı sağlayamıyor. Buda insanları değişik yollar aramaya itiyor. Bunların bazılarının da son derece etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Bu yöntemlerden biri ve belki en çok bilineni adı verilen burna hafif vermedir. Alerji ya da soğuk algınlığı durumlarında kullanılan serum fizyolojik spreylenden faklı nasal irrigasyonda demlik benzeri bir aparat ile hastalar burunlarına az tuzlu su uygulayarak herhangi bir işlem yapmadan bunun dışarı akmasına izin veriyor. Bunun için özel aparatlarda bulunuyor. Demliğe benzeyen aletin içine konan tuzlu su doğrudan buruna uygulanabilmekte. Nasal irrigasyon yöntemi, yapılan çalışmaların tamamında alerji ve burunla ilgili problemlerde son derece etkili bulunmuş. Yöntemin avantajlarıda bulunuyor. Kuruluğa ve uygulanan ilaç yada sprey sonrası gelişen burun mukozası şişliğine bağlı tıkanıklığa neden olmuyor.

2008 yılında yapılan bir araştırmada ciddi alerjik şikayetleri olan bi grup çocuğa düzenli olarak nasal irrigasyon tedavisi uygulanmış ve çocuklardaki alerjik şikayetlerin hafiflediği ve burun spreyi vb. kullanımının aza indiği görülmüştür. Yine Michigan Üniversite’sinde yaoılan araştırmada kronik burun ve sinüzit problemi olan 121 yetişkin üzerinde iki aylık bir uygulamayla, nasal irrigasyonun sprey kullanımından daha etkili olduğu ıspatlanmıştır. Nasal irrigasyon uygulaması son derece ucuz ve etkili bir yöntemdir. Sonuç olarak şu denilebilir; Burna az tuzlu su çekilmesi sinüzit, soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı burun şikayetlerinde etkilidir.

Burna çekilecek suyu hazırlama

Burna çekilecek suyun hazırlanması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır ancak güvenle kullanılabilecek bir solüsyon şu şekilde olanıdır.

– 250 ml temiz suyun içerisine (kaynatılıp soğutulmuş olabilir), 2 çay kaşığı katkısız yemek tuzu ve 1 çay kaşığı yemek sodası (karbonat diye satılan aslında doğrusu bikarbonat olan beyaz bir madde) katıp karıştırınız. Eğer bu karışım burnunuzu çok yakarsa tuz miktarını 1,5 çay kaşığına indirebilirsiniz. Bu karışım 1 hafta oda sıcaklığında bekleyebilmektedir.

– Bu karşımdan şikayetleriniz devam ettiği süre içinde hergün 2-3 kez burnunuza çekip, kendiliğinden akmasını bekleyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM