Alerjinizi Beslenerek Yenin

Alerjinizi Beslenerek Yenin

Alerjik rahatsızlıklar günümüzde gitgide artmaktadır. Alerjik reaksiyonlar genetik olabileceği gibi iç ve dış etkenler sonucu da oluşabilir. Önce allerjiye neden olan maddeyi bulmak gerekir. Bunun için doktor kontrolünde bir takım test ve gözlemler yapılmalıdır. Alerjiye çeşitli maddeler neden olabilir. Aldığımız bir takım gıdalarda alerji sebebi olarak karşımıza çıkar. Ancak bilimsel araştırmalar gösteriyor ki alerjiyi yine […]

Alerjik rahatsızlıklar günümüzde gitgide artmaktadır. Alerjik reaksiyonlar genetik olabileceği gibi iç ve dış etkenler sonucu da oluşabilir. Önce allerjiye neden olan maddeyi bulmak gerekir. Bunun için doktor kontrolünde bir takım test ve gözlemler yapılmalıdır.

Alerjiye çeşitli maddeler neden olabilir. Aldığımız bir takım gıdalarda alerji sebebi olarak karşımıza çıkar. Ancak bilimsel araştırmalar gösteriyor ki alerjiyi yine beslenerek kontrol altına alabilir ve hatta yenebiliriz. B ve C vitaminleri konusunda etkili vitaminlerdir. Bunun yanında soğan alerjinin kontrol altına alınması veya sorun olmaktan çıkmasında önemli bir besin maddesidir. Ayrıca soğan astım gibi alerjik bir durum içinde etkilidir. Bu nedenle alerjik reaksiyon gösteren kişilerin B ve C vitamini açısından zengin besinlerle beslenmesi hatta doktor kontrolü altında B ve C kompleks vitaminlerini alması yararlı olur.

Çocuklarımızda alerjik durumlardan olumsuz etkilenebilir. Böyle durumlarda alerjiye neden olan besine ara vermeli, eğer döküntü varsa çocuğu terletmemeli, pişik ve kızarıklıklarına önlem almalı, A, B, C, ve E vitamini içeren besinlerle beslenmelidir. Çinko, , magnezyum içeren besinlerde bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM