Alıç (Crataegus monogyna)

Alıç (Crataegus monogyna)

Özellikleri: Geçmişten beri çeşitli tedavi yöntemlerinde kullanılan alıç bitkisi, dağ ve kırlık bölgelerde yetişir. Sarı ve kırmızı renkte olan meyveleri tam manasıyla bir c vitamini deposudur. Şekil bakımından küçük muşmulaya benzer. Ülkemizde en çok batı ve güney Anadolu bölgesinde yetişen alıç ağacının yüksekliği 2 ile 4 metre arasıdır, ve bahar aylarında açar. Önerilen Hastalıklar: Kalp […]

Özellikleri: Geçmişten beri çeşitli tedavi yöntemlerinde kullanılan alıç bitkisi, dağ ve kırlık bölgelerde yetişir. Sarı ve kırmızı renkte olan meyveleri tam manasıyla bir c vitamini deposudur. Şekil bakımından küçük muşmulaya benzer. Ülkemizde en çok batı ve güney Anadolu bölgesinde yetişen alıç ağacının yüksekliği 2 ile 4 metre arasıdır, ve bahar aylarında açar.

Önerilen Hastalıklar: Kalp rahatsızlıklarına karşı kullanılan en yaygın bitkilerden biridir. Barındırdığı etken maddelerin dolaşım ve kan üzerine pozitif etkisi vardır. Bununla beraber kuvvetli antioksidanlar olduklarından, dokuları serbest radikal hastalıklardan da korurlar. Gayet iyi bir beyin süzücüdür. Bilhassa ileri yaşlarda görülen kalp ritmi bozukluklarına faydalı olduğu bilinir. Kalp ile alakalı bu etkileri uzun süreli kullanımlarda daha çok fayda sağlamaktadır. Uzun süreli kullanımlarda hiç bir yan etkisi görülmez.

Kulanım Şekli ve Dozu: 1 bardak sıcak suya, I tatlı kaşığı çiçek ve yaprak konulur. 20 dakika sonra süzülür, bu suya 2 veya 3 çay kaşığı bal ilave edilip, günde 2-3 bardak içilirse, kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu, kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı durumlarında fayda sağlar. Aynı içecek uykusuzluk, dikkat dağılması, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve kulak çınlaması için de şifalıdır.

Yan Etkileri: Kalp ilaçları kullanan kişilerin, alıç bitkisini kesinlikle hekim kontrolünde kullanması gereklidir. Nadiren de olsa bulantı ve uyuşukluk yapabilir. Hamilelik dönemlerinde kullanılmaz. Etkisini artırabileceğinden, glikoz muhteva eden kalp ilaçlarıyla birlikte kullanılmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM