Alzheimer Hastalığı ve Tedavisi

Alzheimer Hastalığı ve Tedavisi

Alzheimer hastalığı 1930 yılında Alman psikiyatrist Alois Alzheimer tarafından tanımlanmıştır. O zamanlar nadir görülen bu hastalık günümüzde bir çok insanı etkileyen bir hastalık. Bunun nedenlerinden biride o tarihlerde ortalama insan ömrünün düşük olmasıdır. Alzheimer hastalığı 50 yaşından sonra görülebilen ve yavaş ilerleyen, genetik faktörü çok olan bir beyin hastalığıdır. Kadın, erkek her iki cinste de […]

1930 yılında Alman psikiyatrist Alois tarafından tanımlanmıştır. O zamanlar nadir görülen bu hastalık günümüzde bir çok insanı etkileyen bir hastalık. Bunun nedenlerinden biride o tarihlerde ortalama insan ömrünün düşük olmasıdır. Alzheimer hastalığı 50 yaşından sonra görülebilen ve yavaş ilerleyen, genetik faktörü çok olan bir beyin hastalığıdır. Kadın, erkek her iki cinste de görülür. Günümüzde en sık rastlanan hastalığıdır. Hastalığın ortaya çıkış tarzi tekrarlayan hafıza kusurlarıdır. Hasta bunun farkında olur fakat buna engel olamaz. Her alzheimerli bunama belirtisi göstermesine karşın, her bunama alzheimer hastalığı değildir. Bir süre sonra yakınlarda bunu farkedebilirler. Bu durumda hemen doktora gidilmelidir. Erken teşhisi mümkün olan bir hastalıktır. Erken teşhis hastalığın ilerleme hızını düşürüp, kontrolü arttırır. İlerleyen dönemlerde bulgular 3 ana grupta toplanır.

Bellek problemleri: Bu yakında zamanda öğrenilen şeyin unutulması ve yeni şeylerin öğrenilmesi problemi olarak ortaya çıkar. Yeni şeyleri öğrenememenin veya çabuk unutmanın aksine hadtaların bir çoğu geçmişte yaşanan bir şeyi ve öğrenilen bir şeyi çok net hatırlar.

Davranış problemleri: Davranış problemleri kendi içinde ikiye ayrılır. Depresif yada ajitasyon, irritasyon gibi daha aktif davranış bozukluklarıdır.

Gündelik hayatta yaşanan problemler: Hasta olan kişide gündelik aktivite oldukça etkilenir. Evde anahtar unutma, yemeği ateşte unutma, kişisel temizliğine özen göstermeme gibi durumlar söz konusu olur.

Genetik faktör ve alzheimer: Araştırmalar gösteriyor ki alzheimer hastalığının sebeplerinden çoğu genetiktir. Fakat genetik faktörler hastalık nedeni olmak içinde yeterli değildir. Hastalığı anlamak için genetik tanımlamasının yanı sıra diğer risk faktörlerini de göz önüne almak gerekir.

Bilim adamları alzheimer hastalığına yol açan kromozom anormallikleri saptamışlardır. Bunlar; 1, 14, 19, 21 kromozomlarıyla ilgilidir. Bu kromozomlardan kaynaklı anormal proteinler tanımlanmıştır. Bütün bunlar sonucunda 50 yaş gibi erken veya daha geç yaşlarda, beyin kabuğunda hızlı erime, beyin sıvısında artma, beyin dokusunda anormal proteinin oluşturduğu plaklar gibi bazı anormal gelişmeler yaşanır.

Alzheimer hastalığının belirtilerini özetleyecek olursak;
Günlük yaşamı etkileyecek bellek kaybı, günlük faaliyetleri yapabilmede güçlükler, zaman ve mekanı karıştırma, sık kullandığı eşyaların yerini değiştirme, ruh halinde ve tavırlarında değişim, kişiliğinde değişim, sorumluluk almaktan kaçmak, konuşma bozuklukları, dikkati bir noktada odaklayamama, objeleri tanıyamama

Tedavisi:

Her geçen gün bu hastalığın tedavisi konusunda gelişmeler yaşanıyor. Buna rağmen hastalığın kesin tedavisi yoktur. Tedavide amaç, günlük yaşamı etkileyen unutkanlığı ve beceri kaybını azaltmaktır. Hastalığın sebebi olan asetil kolin azalmasını engellemek üzere medikal olarak asetil kolin esteraz inhibitörü verilir (Enz, 2000). Bunun yanında hastaya psikolojik destekte verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM