Ameliyata Nasıl Hazırlanılır

Ameliyata Nasıl Hazırlanılır

Küçük olsun büyük olsun, herhangi bir ameliyata hazırlanırken riayet etmeniz gereken bir takım kuralları sizler için derledik. Sigara Ameliyattan evvel sigarayı bırakmanız, akciğerlerinizin daha iyi bir duruma gelmesine ve öksürüğünüzün azalmasına neden olacaktır. Bilgilendirme Hekiminizin ameliyatın ne sebeple gerektiğini, cerrahi operasyon uygulanmazsa neler meydana gelebileceği, tatbik edilebilecek yöntemler ile bunların avantaj ve dezavantajlarını, komplikasyonları, operasyonun […]

Küçük olsun büyük olsun, herhangi bir ameliyata hazırlanırken riayet etmeniz gereken bir takım kuralları sizler için derledik.

Sigara
Ameliyattan evvel sigarayı bırakmanız, akciğerlerinizin daha iyi bir duruma gelmesine ve öksürüğünüzün azalmasına neden olacaktır.

Bilgilendirme
Hekiminizin ameliyatın ne sebeple gerektiğini, cerrahi operasyon uygulanmazsa neler meydana gelebileceği, tatbik edilebilecek yöntemler ile bunların avantaj ve dezavantajlarını, komplikasyonları, operasyonun ne kadar süreceği, anestezi biçimini, operasyonun ardından ne tür beslenme tavsiye edileceği vb. konuları size açıklayacaktır.

Psikolojik hazırlık
Hastanın operasyon evveli hekimine mutlak şartta güvenmesi ve beraberinde hekimin de hastaya güvenmesi şarttır. Bu güven ilişkisi operasyon esnasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek bazı aksiliklerin ortadan kalkmasına imkan sağlayabilir.

Kullanılan ilaçlar
Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® gibi) ameliyat esnasında ve akabinde kanama riskini yükselteceğinden hekim denetiminde 7 ile 10 gün evvel bırakılmalıdır. Bu sebeple belirttiğimiz vb. ilaçları kullanıyorsanız operasyon öncesi doktorunuzu uyarıp tam bir listesini çıkararak hekiminize vermeniz faydanıza olacaktır.

Diyet
Operasyondan bir gün evvel, mümkünse saat akşam 7’den önce hafif gidalar alınıp, kızartma gibi yağlı ağır gıdalardan kaçınmalı, ve hekiminiz tavsiye ettiyse demir kaplarının alınması fayda sağlar. Operasyondan 6 ile 8 saat evvel ya da bir önceki gece yarısı yemek ve sıvı alımı terkedilir, cerrahi müdahale olacağı sabaha hasta oruçlu gibi hazır bekler.

Özel önlemler
Operasyondan bir gece evvel mikrop kırıcı bir sabun ile banyo yapmak sizin için yararlı olacaktır.
Cerrahi müdahale esnasında lazer, koter gibi elektrikli cihazlar kullanıldığından metal takı takılmaması gerekmektedir.
Makat bölgesi ve bağırsak ameliyatlarında bağırsak temizliği (müshil ilacı) ve lavman gerekebilir. Genelde lavmanın evde yahut sabah hastanede yapılması tavsiye edilir.
Tırnaktaki ojeler, makyaj, kontakt lensler, işitme cihazları, takma diş gibi cisimlerin çıkartılması gereklidir.
Operasyon öncesi rızanızın alınması maksadıyla onam formu doldurmanız istenecektir.
Kalp elektrosu, akciğer röntgeni, idrar tesi, kan tesi gibi tetkikler istenebilir.
Bütün giysileriniz çıkartılıp, hastaya özel ameliyat önlüğü giydirilir.
Operasyon öncesi teskin edici bir iğne yapılır.
Kol damarınıza serum takılabilir.

Anestezi şekli
Genel anestezi: Narkoz (tam uyuma) olarak isimlendirilebilir.
Bölgesel anestezi: Vücutta yalnızca bir bölgenin uyuşturularak, hasta uyanık iken mudahale edilmesine verilen addır.
Belden uyuşturma: snipal veya epidural anestezi olarak adlandırılan, hastanın uyanık halde iken omurilik boşuğundan uyuşturulma biçimidir.

dönem
Hastalar operasyon sonrasında uyanma ve toparlanma odasına alınırlar.
Yüze oksijen maskesi takılabilir.
Burundan bir hortum ile idrar ve mide sondası takılabilir.
Ameliyat bölgesinde dren diye adlandırılan borular bulunabilir.
Operasyon sonrası bir müddet için kusma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, bulantı, titreme gibi şikayetler olabilir.
Operasyon sonrasında ilaç desteği ile dindirilebilecek bir takım ağrılar meydana gelebilir.
Toparlanmaya başladığınızda hekim ve hemşireler bir an evvel ayağa kalkmanızı isteyeceklerdir. Ne kadar erken ayağa kalkarsanız vücuttaki borular o kadar erken çıkarılacaktır.
Kan düzeyinin düşük olduğu hallerde eritrosit ve taze donmuş plazma gibi kan ve kan ürünlerinin verilmesi gerekebilir.
İlk zamanlar sıvı gıdalar verilecek, ardından katı gıdalarla beslenilmeye başlanacaktır.

Taburculuk
Hastanın ve hastalığın durumuna göre birkaç saat yahut birkaç gün sonra taburcu edilir. Eve gittiğinizde; kullanılacak ilaçlar, diyetiniz, cinsel yaşamınız vs. konular ile, ağır şeyler kaldırma ve spor gibi kısıtlamalar izah edilecek ve işe geri dönme süreniz ile kontrola gelme zamanlarınız beyan edilecektir.
Allah acil şifalar versin..

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM