Amilaz

Amilaz

Amilaz bir protein yapısıdır. Nişastanın sindiriminde etkisi olan bir tür enzimdir. Mısır, bakla, fıstık, fındık, patates, pirinç buğday gibi besinlerde yüksek oranda nişasta bulunmaktadır. İşte bu besinlerin sindirilmesi amilaz sayesinde gerçekleşir. Bu bağırsaklara kadar devam ederek orada son bulur. Amilaz en çok pankreas olmakla birlikte akciğer, yumurtalık, tükürük bezleri ve daha az oranda böbreklerde üretilir. […]

bir protein yapısıdır. Nişastanın sindiriminde etkisi olan bir tür enzimdir. Mısır, bakla, fıstık, fındık, patates, pirinç buğday gibi besinlerde yüksek oranda nişasta bulunmaktadır. İşte bu besinlerin sindirilmesi sayesinde gerçekleşir. Bu bağırsaklara kadar devam ederek orada son bulur. en çok pankreas olmakla birlikte akciğer, yumurtalık, tükürük bezleri ve daha az oranda böbreklerde üretilir. Kanda olan amilazın üçte biri pankreasta, üçte ikisi tükürük bezlerinde üretilir..Dolaşıma giren böbrekler aracılığıyla vücuttan atılır.

Artığı Durumlar: Yüksek kan amilaz düzeyi pankreatitte meydana gelir ve karın ağrısıyla meydana gelen acil hastalıklarda, şiddetli şeker komasında, kabakulakta, morfin enjeksiyonundan sonra da amilaz düzeyleri bir miktar yükselebilmektedir.

Azaldığı Durumlar: Amilaz değerinde düşük olmasının herhangi bir önemi yoktur.

Amilaz Normal Değerler: 60-180 U/L

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler