Andropoz Nedir?

Andropoz Nedir?

Andropoz erkeklerde, yaşlanmaya bağlı olarak erkeklik hormonunun yani testosteronun kandaki seviyesinin azalmasına denir. Bu durum erkeklerde kademelidir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kadınlarda ki menapoz döneminin tersine, erkeklerin bu dönemlerinde üreme yetisi azalmış olsa da sona ermez. Ortalama 45’li yaşlardan sonra erkeklerin testosteron hormonunda kısmen azalmalar başlar. Andropoz sadece hormonal azalmaya bağlı olarak gelişmez, çevresel faktörler, psikolojik […]

Andropoz erkeklerde, yaşlanmaya bağlı olarak erkeklik hormonunun yani testosteronun kandaki seviyesinin azalmasına denir. Bu durum erkeklerde kademelidir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kadınlarda ki menapoz döneminin tersine, erkeklerin bu dönemlerinde üreme yetisi azalmış olsa da sona ermez. Ortalama 45’li yaşlardan sonra erkeklerin testosteron hormonunda kısmen azalmalar başlar.

Andropoz sadece hormonal azalmaya bağlı olarak gelişmez, çevresel faktörler, psikolojik faktörleer bu devreye giriş yaşında ve etkilerinde önemli rol oynar. Bu dönemde erkeklerde cinsel fonksiyonun gerilemesi yanında, cinsel arzu ve zihinsel fonksiyonlarda da düşme görülür. Ayrıca yorgunluk hali ve uyku problemleri duygusal değişiklikler, iktidarsızlık, depresyon, cinsel güç azalması, osteoporoz, meni kalitesi ve kaslarda olumsuz etkiler, yine erkeklik (androjen) hormonlarının eksikliği, vücut yapısı değişikliğine sebep olarak bilhassa karında yağ tutulmasına yol açıyor. 39- 70 yaşları aralığındaki erkeklerde, serum serbest testosteron seviyelerinin yılda yaklaşık %.1.2 oranında düştüğü görülmüştür. 65 yaş üstü erkeklerin yaklaşık %25-50’sinde biyo-yararlanılabilir testosteron düzeylerinde düşüş gerçekleşmekte ve androjen replasman (eksik hormonun yerine dışarıdan yapay olanı verme) tedavisi gerektirecek belirtiler ortaya çıkmaktadır.

 

Erkeklerde yaşa bağlı olarak değişimler şunlardır;
Testislerde sertleşme ve küçülme ( testosteron azalmaz )
Ereksiyonda güçlük, olduğunda uzama
Yavaş ve güçsüz meni çıkarma

 

Bu değişimleri etkileyen faktörler ise şöyledir;
Vücut değişimleri, kas gücünde azalma, çabuk yorulma
Kalp-damar hastalıkları
Şeker hastalığı
Solunum sistemi hastalıkları
Monotonluk
Dejeneratif eklem hastalıkları
Prostat hastalıkları, operasyonlar
Kullanılan bazı ilaçlar ( tansiyon, depresyon vb.)
Başarısızlık korkusu
Alkol, sigara
Beklentilerin azalması
Cinsel ilişki sırasında ölme korkusu
Sosyo-ekonomik güçlükler
Toplumun yaşlı cinselliğini yok farz etmesi
Kendine ait bir mekana sahip olamama

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM