Anjiografi Nedir?

Anjiografi Nedir?

Anjiografi vücuttaki damar sistemlerinin görüntülenmesidir. Normal filmlerle görülemeyen damarları x ışını geçirmeyen madde ile damarlar doldurularak görülür. Vücudumuzda 3 çeşit damar vardır. Temiz kan taşıyan damarlar yani arterler (atardamar), kirli kan taşıyan damarlar (toplardamar – venler) ve lenf yolları. Bugünün teknolojisi ile her 3 sisteme anjiografi yapılması mümkündür. Bu işlem hem kolaylaştırılmış hem riskli asgariye […]

vücuttaki damar sistemlerinin görüntülenmesidir. Normal filmlerle görülemeyen damarları x ışını geçirmeyen madde ile damarlar doldurularak görülür. Vücudumuzda 3 çeşit damar vardır. Temiz kan taşıyan damarlar yani arterler (), kirli kan taşıyan damarlar ( – venler) ve lenf yolları. Bugünün teknolojisi ile her 3 sisteme anjiografi yapılması mümkündür. Bu işlem hem kolaylaştırılmış hem riskli asgariye çekilmiştir. Kalitesi ve yüksek görüntü alması açısından çok iyidir.

Damar sistemlerini görüntülemek için 3 yöntem kullanılır. Bunlar;

: Bu tip anjiografide damar sistemi içine girilip kontras madde verilerek görüntü alınmaya çalışılır.

: Kateter anjiografide, dijital anjiografi gibidir.

: MR anjiografide damara herhangi bir madde verilmeden, manyetik alan içinde kan akım hızı ve kan yoğunluğu ölçülerek yapılan bir tekniktir.

Her 3 metodunda yerine göre kuralları ve amaç farklılıkları vardır.

Anjiografi hangi amaçlarla yapılır:
Damar sistemindeki yapısal bozukluk ve fistül gibi oluşum durumlarında
Damar sistemindeki daralma ve tıkanmalarda
Damar sisteminin beslediği organlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM