Anne Karnında Bebeğin Gelişimi – 2. Trimestri

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi – 2. Trimestri

2. Trimestri (İkinci 3 Aylık Dönem- 14, 26 Hafta) 4. ayın ortalarında fetüs hemen hemen 15 cm. uzunluğunda olur. Kollar, bacaklar, tırnaklarıyla birlikte şekillenmiş iyice belirginleşmiştir. Yüzü iyice belirginleşir. Bu dönemde saçlar çıkmaya başlar. 5. ay başladığında seslere reaksiyon gösterir. Saç rengi bu dönemde meydana gelir. Bebek artık minyatür bir bebek görünümü kazanır. Gözlerini açar, […]

(İkinci 3 Aylık Dönem- 14, 26 Hafta)

4. ayın ortalarında fetüs hemen hemen 15 cm. uzunluğunda olur. Kollar, bacaklar, tırnaklarıyla birlikte şekillenmiş iyice belirginleşmiştir. Yüzü iyice belirginleşir. Bu dönemde saçlar çıkmaya başlar.
5. ay başladığında seslere reaksiyon gösterir. Saç rengi bu dönemde meydana gelir. Bebek artık minyatür bir bebek görünümü kazanır. Gözlerini açar, kaşlarını çatabilir. Anne karnına tutulan ışıkta reaksiyon gösterir. Harekeleri bu dönemlerde hissedilebilir. Akciğer, karaciğer, sindirim ve genital sistemler gelişir. Ultrasonda gülümsemesi farkedilebilir.

6. ayda boy yaklaşık 30 cm.dir. Ağırlığı 700-900 gr. İç kulak çalışmaya uygun hale gelmiştir. Sesinizi duyabilir. Baş parmak yakalama kabiliyetini bebek bu dönemde kazanır. el ve ayaklarının parmak izleri şekillenir. Öksürüp, hıçkırabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM