Anne Karnında Bebeğin İlk 3 Aylık Gelişimi

Anne Karnında Bebeğin İlk 3 Aylık Gelişimi

Bebek ana rahmine düştükten hemen sonra ilk canlı taslağı oluşur. Ve bu süreden itibaren 40 hafta süresinde burada barınır, beslenir. Normal hamilelik dönemi 40 haftadır. Bebek bu süre içinde gelişimini tamamlar ve dünyaya gelmeye hazır olur. Bu 40 haftalık dönem bebeğin fizyolojik gelişimi göz önüne alınarak 3’e ayrılmıştır. Bunlar sırasıyla 1. 2. ve 3. trimestri […]

Bebek ana rahmine düştükten hemen sonra ilk canlı taslağı oluşur. Ve bu süreden itibaren 40 hafta süresinde burada barınır, beslenir. Normal hamilelik dönemi 40 haftadır. Bebek bu süre içinde gelişimini tamamlar ve dünyaya gelmeye hazır olur. Bu 40 haftalık dönem bebeğin fizyolojik gelişimi göz önüne alınarak 3’e ayrılmıştır. Bunlar sırasıyla 1. 2. ve 3. trimestri diye adlandırılır. Biz sizlere şimdilik ilk 3 aylık dönemde bebeğin gelişimini anlatacağız.

1.trimestri (ilk 3 aylık dönem):
Döllenme sonra takriben 1. Ayda içinde kan deveran sistemi çalışmaya başlar. Omur ilik taslağı oluşur. Bu sırada 4 mm.dir. 2 ay sonunda kalp kapakçıkları ve dört odacığı oluşur. Kalp çalışır hale gelir. ile kalp sesleri duyulur. Sinir sistemi gelişir. 3. Ayda kol ve bacaklarını hareket ettirebilir. 3. Aynın sonlarında yaklaşık 21 gr. Olur. 8 haftalık gebelikte, saç, kol, bacaklar rahatlıkla görülebilir.

1. ay: Embriyonun anne rahmine yerleştiği süreçtir. Anne rahmi ile bebek arasında damarsal bağ oluşur. Bebeğin sinir sistemi gelişmeye başlamıştır. Baş, bacak, kollar organları taslak halindedir.

2. ay: Tüm organlar taslak halindedir. Kalp ve damar sistemi olmuş. 5. haftada kalbi atmaya başlamıştır. İç organları gelişir. Özelikle mide bağırsak sistemi gelişmiştir. El ve ayaklar iyice belirginleşme başlar. üreme organı oluşmaya başlar. Bebeğin boyu 25 mm.dir.

3. ay: Artık bebek iyice gelişmiş, minyatür bir insan şeklini almıştır. Dış organlar gelişmiştir. Kemikleşme başlar. Omurga son şeklini alır ve mide bağırsak sistemi çalışmaya başlar. Bebek yaklaşık 7.5 cm. uzunluğundadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM