Anne Sütü

Anne Sütü

Süt bezlerinde yapılan anne sütü, kanallar yoluyla meme başını çevrelemiş olan kahverengi bölgenin altındaki süt havuzlarında birikir. Bebeğin emdiği sütün 1/3’ü burdan gelir. Bebek emdiği zaman önce sütü alır. Sütün 2/3’lük diğer kısmı ise beyinden gelen refleks ile bezlerdeki sütün serbestleşmesi ile salgılanır. Bu boşalma refleksi anne göğsünde iğnelenme hissedebilir. Kısaca, bebeğin emmesiyle, beyine mesaj […]

Süt bezlerinde yapılan , kanallar yoluyla meme başını çevrelemiş olan kahverengi bölgenin altındaki süt havuzlarında birikir. Bebeğin emdiği sütün 1/3’ü burdan gelir. Bebek emdiği zaman önce sütü alır. Sütün 2/3’lük diğer kısmı ise beyinden gelen refleks ile bezlerdeki sütün serbestleşmesi ile salgılanır. Bu boşalma refleksi anne göğsünde iğnelenme hissedebilir.

Kısaca, bebeğin emmesiyle, beyine mesaj ulaşır, süt bezlerinde süt serbestleşerek kanallara boşalır. Süt bebeğe gelir ve bebek emip yutmaya devam eder.

Ruhsal sıkıntısı ve stresi olan annelerde bu refleks baskılanır ve çocuk bu sütün 2/3’lük şkşnci kısmını alamaz. Böyle koşullarda bazı özel tekniklerle sütün ikinci bölümünün gelmesi bu refleksin oluşması sağlanabilir.

Süt yapımında en iyi uyaran bebeğin emmesidir. Göğüsler süt dolu olmasada doğumdan hemen sonra annenin bebeği emzirmesi süt yapımının uyarılması ve devamı için önemlidir. Bu yüzden bebek doğar doğmaz anne memesine koyarak emmesini sağlamalısınız. Erken emzirme ile süt salgısı daha erken başlar ve bollaşır, bebek dehidratasyon ve hipoglisemiden korunur. Erken ve sık emzitmek göğsün tam boşalmasını ve süt yapımında artışı sağlar. Bebek göğsü boşalttıkça süt bezleri boşalan yeri doldurmak için daha fazla süt yapmaya başlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM