Anüs Tıkanıklığı

Anüs Tıkanıklığı

Anüs ve rektumun (kalın bağırsağın son kısmı) doğuş anormallikleri 500 çocuktan birinde görülen küçük anormallikler ve 5000 çocuktan birinde meydana gelen büyük  anormalliklerdir. Anal ve rektal anormalliklerle doğan bebekler üreme organı anormallikleri olduğu gibi farklı doğum anormalliklerininde görülebilme oranı yüksektir. Kapalı anüs oluşundan, bebek mekonyum dışkısını çıkaramadığı zaman kuşku duyulur. Tıkanıklığın rektumun aşağısında ya da […]

Anüs ve rektumun (kalın bağırsağın son kısmı) doğuş anormallikleri 500 çocuktan birinde görülen küçük anormallikler ve 5000 çocuktan birinde meydana gelen büyük  anormalliklerdir. Anal ve rektal anormalliklerle doğan bebekler üreme organı anormallikleri olduğu gibi farklı doğum anormalliklerininde görülebilme oranı yüksektir.

Kapalı anüs oluşundan, bebek mekonyum dışkısını çıkaramadığı zaman kuşku duyulur. Tıkanıklığın rektumun aşağısında ya da yukarısında olduğunu belirleyebilmek için ultrason ve röntgenle incelemeler yapılır.

Hastalığın tedavisi tıkanıklığın bulunduğu yere göre değişim gösterir. Anal açıklık sadece daralmışsa, bu açıklığı bir aygıtla genişletmek gerekir. Başka türlü kapalı anüs vakalarında ameliyat gerekir. Tıkanıklık rektumdan ne kadar yukarıda ise ameliyat o derece büyük ameliyat gerekir.

Bazı çocuklarda anüsün tamamıyla rekonstrüksiyonu gerekebilir. Bazılarında bebek 2-12 aylık oluncaya dek geçici kolostomi gerekli olabilir. Rektumun alt kısmında tıkanıklığı olan çocuklar ameliyat sonrası iyileşme göstererek, dışkılarını kontrol edebilirler. Tıkanıklık daha yukarıda ise kendini tutamama sorunları oluşabilir.

  Grifulvin V

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM