Aort Stenozu

Aort Stenozu

Aort stenozu; kanın kalpten çıkıp aorta girdiği kapağın daralmasıyla karakterizedir. Kalbin sol karıncığının organlara kan göndermek için daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Darlık hafif, orta ve ağır derecede olabilir. Erkek bebeklerde daha sık görülür ve kalp oluşum anomalilerinin %5’ini oluşturur. Stenoz ileri derecede ise genelde erken bebeklik döneminde tespit edilir. Çocuk doğduğu sırada herhangi bir […]

; kanın kalpten çıkıp aorta girdiği kapağın daralmasıyla karakterizedir. Kalbin sol karıncığının organlara kan göndermek için daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Darlık hafif, orta ve ağır derecede olabilir. Erkek bebeklerde daha sık görülür ve kalp oluşum anomalilerinin %5’ini oluşturur.

Stenoz ileri derecede ise genelde erken bebeklik döneminde tespit edilir. Çocuk doğduğu sırada herhangi bir belirti görülmezse sorunun olduğu ancak doktorun kalp üfürümü işittiği rutin muayene sırasında ortaya çıkar. Ağır vakalarda büyüme gelişme geriliği, halsizlik göğüs ağrısı ve bayılma görülebilir.

Tedavisi:

Stenoz vakası orta ve ağır derecede darlığı olan hastalarda balonlu kateter ile darlığı genişletme yöntemi uygulanır. Bu yöntemin sonuçsuz kalması halinde, ameliyat da gerekebilmektedir. Hafif stenoz vakalarında çocukların tıkanma derecesindeki ilerleme göz söz konusu olabileceğinden sürekli tıbbı bakım altında bulundurmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM