Apgar Testi

Apgar Testi

Apgar testini 1933’te Kolombiya Üniversitesi’nden mezun olan birkaç kadından biri olan Virginia Apgar 1939 yılında bulmuştur. Apgar testi, yeni doğan bebeklerin sağlığını değerlendirmek için kullanılan kolay ve nesnel bir yöntemdir. Bebek doğduktan 1 dakika sonra uygulanan Apgar testi, 5 dakika aralıklarla tekrarlanarak bebeğin genel sağlık durumunu değerlendirmekte kullanılır. Apgar testinde bebeğin durumuna göre 0 ile […]

Apgar testini 1933’te Kolombiya Üniversitesi’nden mezun olan birkaç kadından biri olan Virginia Apgar 1939 yılında bulmuştur. , yeni doğan bebeklerin sağlığını değerlendirmek için kullanılan kolay ve nesnel bir yöntemdir.

Bebek doğduktan 1 dakika sonra uygulanan Apgar testi, 5 dakika aralıklarla tekrarlanarak bebeğin genel sağlık durumunu değerlendirmekte kullanılır. Apgar testinde bebeğin durumuna göre 0 ile 10 arasında skor verilir. Elde edilen bu skor, bebeğin soluk alış verişine ilişkin acil bir tedbir alınıp alınmayacağını da gösterir.

Apgar testi şu konularda yapılır:

Kalp atışı, kas yapısı, solunum yeterliği, burun deliğine konan içi boş bir tüpe (kateter) tepki ve cilt rengi için yapılır.

Testte bebeğin 10 puanlık skoru mümkün olabilecek en iyi durumdur. Bu durumda, bebeğin kalp atışı 100’den fazladır. Bebek iyi soluk alıp verir ve ağlar. Aktiftir, burun deliklerinden birine katater sokulursa hapşurur ya da öksürür, eller ve ayaklarda dahil olmak üzere cilt rengi pembedir.

Skor 0 ile 4 arasındaysa, bebeğin kalp atışının yavaş attığını veya az duyulduğunu gösterir. cilt rengi soluk ya da mavi renktir. refleks ve herhangi bir tepki yoktur, çok hafiftir.

Bebeklerde genelde 7 ile 9 arasında bir skor görülür. Bu durum, soluk almalarını engelleyen mukozanın temizliğinden başla bir müdahale gerektimez.
Bu testin sonuçlarıyla daha ileri düzeyde bir sonuç çıkarılmamalıdır. Apgar testi, çocuğun gelişim ve zeka göstergesi asla değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM