Artroskopi Nedir?

Artroskopi Nedir?

Artro eklem, skopda bakmak- gözlemek demektir. Eklem içine bakmak demek olan Artroskop adı burdan gelir. Artroskop 1972 yılında geliştirilmiş bir alettir. Bir tüp, büyüteçlerden, bir optik sistem ve bir fiberoptik ışık kaynağınmdan meydana gelir. Artroskopi “anahtar deliği” ameliyatı adınıda almaktadır. Artroskopinin geliştirilmesine kadar geçen süre içinde diz ve diğer eklemlerin zedelenmesi sonucunda çoğu zaman ameliyat […]

, skopda bakmak- gözlemek demektir. içine bakmak demek olan Artroskop adı burdan gelir. Artroskop 1972 yılında geliştirilmiş bir alettir. Bir tüp, büyüteçlerden, bir optik sistem ve bir fiberoptik ışık kaynağınmdan meydana gelir. “anahtar deliği” ameliyatı adınıda almaktadır.

Artroskopinin geliştirilmesine kadar geçen süre içinde diz ve diğer eklemlerin zedelenmesi sonucunda çoğu zaman ameliyat yapılmış ve uzun süre hastanede kalma göze alınmıştır. İyileşme dönemi uzun ve ızdıraplıdır. Günümüzde hala bazı problemler dizde ve ya omuzda rekonstrüktif cerrahi amaçlarıyla büyük ameliyat yerleri açılmasını gerektirmektedir. Buna rağmen daha az ciddi olan birçok zedelenmeler artroskopla düzeltilir.

İşlem öncesinde lokal veya genel anestezi verilir. Dizkapağının (veya omuz veya incelenecek olan başka herhangi bir eklemin) bir kenarında küçük bir kesi yapılır. Bu insizyon (kesi) genelde çok küçüktür. Öyleki işlem bitiminden sonra kapatılması için dikiş gerekmez. Sonrasında artroskopun tüpü içeri yerleştirilir. Gözetleme kısmından ya da ekrandan kamera sayesinde doktor mafsalın içine bakar. boşluğuna genişlesin ve görünebilirlik oranı artsın diye steril bir sıvı enjekte edilebilir.

Mafsala girildikten sonra akroskop sadece dokuları muayene etmez. Eklenen aletlerle biopsi örneği alınabilir hatta bir ameliyata gerek olup olmadığına bakılır. Boşlukta dolaşan kıkırdak parçaları çıkartılır. Ufak yırtık ve diğer diz rahatsızlıkları bu şekilde tedavi edilebilir. Akroskop diğer bazı hastalıkların teşhisi içinde kullanılabilir.

Artroskopiden sonra mafsalın iyileşmesi, ameliyat vb. tekniklerin aksine çok az bir sürede olur. İşlemin bir saaten fazla sürdüğü nadirdir. Hasta tedaviden kısa bir süre sonra evine gönderilir. İşlemden sonra mafsalların bir kaç gün yüksek fiziksel aktiviteye maruz kalmaması gerekse de hasta normal faaliyetlerini hemen başlayabilir.

Artroskopi Hangi Rahatsızlıklarda Yapılır 

 • Menisküs yırtıklarının tedavisinde
 • Erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde
 • Eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında
 • Ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında
 • Dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında
 • kemiğinin sorunlarında
 • Eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde
 • Eklem içerisi kırıkların tedavisinde

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İlgi Görenler