Asbestozis Nedir?

Asbestozis Nedir?

Asbest tozlarının akciğerde sebep olduğu pnömokonyoz türüdür. Hava kirliliğinde, bir takım maden ocaklarında, asbest maddesinin kullanıldığı iş yerlerinde havada asbest bulunmaktadır. Tersane işçilerinde yapılan araştırmada %15 oranında asbestozise rastlanılmıştır. Hastalığın yol açtığı bulgulardan demir içeren asbest partikülleri ile serbest demir partikülleri sorumludur. Asbest tozlarının uzun süre solunması halinde akciğerde fibrozla sonuçlanan bir süreç başlar. Hastalık […]

tozlarının akciğerde sebep olduğu pnömokonyoz türüdür. Hava kirliliğinde, bir takım maden ocaklarında, maddesinin kullanıldığı iş yerlerinde havada bulunmaktadır. Tersane işçilerinde yapılan araştırmada %15 oranında e rastlanılmıştır. Hastalığın yol açtığı bulgulardan demir içeren asbest partikülleri ile serbest demir partikülleri sorumludur.

Asbest tozlarının uzun süre solunması halinde akciğerde fibrozla sonuçlanan bir süreç başlar. Hastalık sinsice ilerleyerek nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtiler verir. Asbestozis gelişmesinin en tehlikeli yanı akciğer bronş kanserine neden olabilmesidir. Akciğer kanserlerinin en önemli nedenlerinden biri asbestozisdir. Sigara bunu ikiye katlamaktadır.

Asbestozisin diğer pnömokonyoz vakalarında olduğu gibi özel bir tedavisi olmamaktadır. Çalışılan ortamları iyice havalandırmak fayda sağlamakla birlikte hastalığın oluşumunu önleyebilecek önemli bir etkendir.

: Çeşitli tozların ya da kimyasal maddelerin uzun süre solunmasıyla ortaya çıkan akciğer hastalıklarının ortak adı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM