Aspirin Felç Riskini Azaltıyor

Aspirin Felç Riskini Azaltıyor

Florida’da yapılan araştırmalara göre düşük dozda düzenli olarak aspirin kullanımının, orta yaş grubu kadınlarda felç riskini azalttığı ancak kalp damar hastalıklarını önlemediği ortaya çıktı. ABD’nin Florida eyaletinde Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi’nin düzenlediği toplantıda “Aspirin”in, düşük dozda düzenli kullanılmasının orta yaş kadınlarda felç riskini azaltırken kalp ve damar rahatsızlıklarını herhangi bir etkisi olmadığı söylendi. Aspirin kullanan kadınlarda […]

Florida’da yapılan araştırmalara göre düşük dozda düzenli olarak kullanımının, orta yaş grubu kadınlarda felç riskini azalttığı ancak kalp damar hastalıklarını önlemediği ortaya çıktı.

ABD’nin Florida eyaletinde Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi’nin düzenlediği toplantıda “Aspirin”in, düşük dozda düzenli kullanılmasının orta yaş kadınlarda felç riskini azaltırken kalp ve damar rahatsızlıklarını herhangi bir etkisi olmadığı söylendi.

Aspirin kullanan kadınlarda felç riski yaklaşık %17 oranında azaldığı, kan pıhtılaşmasından kaynaklı felçlerde bu riskin %24 düştüğü belirlendi.

Aynı çalışmada, 65 ve üstü yaş grubu kadınlarda aspirin kullanımının her iki durumda da yararlı olduğu ortaya çıktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM