Astigmat

Astigmat

Kelime anlamı noktasızlık olan astigmat, göze gelen ışınların tek noktada odaklanamaması durumuna denir. Gözün ön bölümü (kornea) astigmatta elips veya rugby topu şeklindedir. Astigmat bir korneanın 2 temel eğrisi olur. Biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırdıkları için retinada iki görüntü oluşur. Hafif dereceli astigmatlarda göz […]

Kelime anlamı noktasızlık olan , göze gelen ışınların tek noktada odaklanamaması durumuna denir. Gözün ön bölümü (kornea) astigmatta elips veya rugby topu şeklindedir. Astigmat bir korneanın 2 temel eğrisi olur. Biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırdıkları için retinada iki görüntü oluşur. Hafif dereceli astigmatlarda göz nesneye yakınsa yorgunluk şikayeti olur. 1 numara üstündeki astigmatlarda uzakta görülen yatay, dikey çizgilerden biri bulanık görülür. Daha ileri derece astigmat ise dairesel oval şeklinde görülür. Astigmat genellikle doğuştan gelen bir göz kusurudur. Çoğunlukla diğer göz kusurları gibi muayene sonucu ortaya çıkar. Travmalarda göz operasyonları sonrasında astigmat ortaya çıkabilir.

Çocukluk döneminde astigmat önemlidir. Küçük yaşta tedavi edilmezse ileride göz tembelliğine olur. Çocukların bozuk yazması, yürürken veya koşarken sebepsiz yere denge kayıpları yaşayıp düşmesi, karşıya bakarken başının yan olması, çocuğun yazıya, televizyona yan ve kısarak bakması gibi durumlarda yada benzer rahatsızlıklar olasılığını düşündürür. Ayrıca sık sık arpacık çıkması, kirpik diplerinin iltihaplanması, baş ve göz etrafında ağrılar astigmat şikayetlerinin göstergesidir.

Astigmat Çeşitler:
1. Basit Miyop Astigmat
2. Basit Hipermetrop Astigmat
3. Bileşik Miyop+Astigmat
4. Bileşik Hipermetrop+Astigmat
5. Karışık Astigmat

Tedavisi:
Astigmatın gözlük ve lens ile tedavisi mümkündür. İleri derecede astigmat için günümüzde tedavi seçenekleri arasında yer alır. Lazer tedavisi de yine kolaylığı açısından günümüzde astigmatlı hastalarca tercih edilen bir yöntemdir. Lens tedavisinde ise görmeyi en iyi sağlayacak sert lensler önerilir. Astigmat tedavi edilmezse kendiliğinden de geçmez. Yetişkinlerde astigmat düzelmez fakat belli bir yaştan sonra ilerleme de olmaz. Astigmat 25 yaş üstüne kadar ilerler. Çocukluk yaşlarında astigmat yüksektir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM