Astım

Astım

Solunum yollarını oluşturan bronşların kasılarak daralması, balgam gibi yapışkan sıvıların solunum yollarını tıkaması, bronş zarının şişmesi ve aşırır duyarlık nedeniyle çekilen “solunum güçlüğüne” astım denir. Astımın sebebi tam olarak bilinmemesine rağmen kalıtımın önemi bilinmektedir. Aynı ailede bireylerde astım görülme oranı artar. Bulaşıcı değildir ve her yaşta insanda görülebilir. Çocukken astıma yakalanma ve tedavi olması sonucu iyileşme […]

Solunum yollarını oluşturan bronşların kasılarak daralması, balgam gibi yapışkan sıvıların solunum yollarını tıkaması, bronş zarının şişmesi ve aşırır duyarlık nedeniyle çekilen “solunum güçlüğüne” astım denir. Astımın sebebi tam olarak bilinmemesine rağmen kalıtımın önemi bilinmektedir. Aynı ailede bireylerde görülme oranı artar. Bulaşıcı değildir ve her yaşta insanda görülebilir. Çocukken astıma yakalanma ve tedavi olması sonucu iyileşme oranı %50’dir. Yaş ilerledikçe iyileşme oranı da düşer. Yapılan araştırmalara göre dünyada 150 milyondan fazla astım hastası vardır.

Astım Belirtileri:
Astımlı kişide hırıltılı nefes alıp vermeler, öksürük, görülmektedir. Astımda belirtilerin ani olarak meydana gelmesine astım atağı ve krizi denir. Böyle bir durumda hastada ağır olur. Sigara dumanı, hava kirliliği, soğuk, mikrobik hastalıklar, yorgunluk şikayetleri arttırır ve tetikler. Ayrıca ağaç ve çiçek polenleri, hayvan tüyleri gibi allerji yapan maddeler ve psikolojik rahatsızlıklarda astım krizine neden olmaktadır. Astımlı hasta evinde ve çevresinde bir takım düzenlemeler yaparak, astım ataklarını daha rahat atlatabilir.

Astımlı kişi sigara, parfüm, sprey gibi duman ve kokuları evden uzak tutmalı, özellikle yatak odasından kilim halı gibi tozlu eşyaları kaldırmalı, yattığı nevresimlerini sık, bol ve sıcak suda yıkamalı, odaları sık sık havalandırmalı ve kedi, köpek gibi tüylü hayvanları evinde beslememelidir.

Astım Tedavisi:
Astım tedavisinde Atakları durdurmak için çabuk açıcı denilebilecek rahatlatıcı ilaçlar ve akciğeri korumak, astım ataklarının başlamasına engel olmak için astımın temel sorunu olan solunum yolndaki iltihabı azaltmak için koruyucu ilaçlar kullanka gerkir
İlaçların yeterli olmadığı durumlarda aşı tedaviside hastaya uygulanır. Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi astım tedavisindede en önemli nokta doktorun tavsiyelerini aynen uygulamak ve düzenli kontrolledir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM