Ayak Mantarı

Ayak Mantarı

Mantar çeşitleri arasında en yaygını ayak mantarıdır. Bununla birlikte ayaklarda en sık görülen cilt hastalığı çeşididir. Toplumumuzca fazla önemsenmeyen yaygın bir hastalıktır. Ayak Mantarı Belirtileri: Genelde parmak aralarında görülür. Aşırı kaşıntıya nadiren ağrı eşlik edebilir. Beyaz deri döküntüleri ve koku da görülür. Bazı durumlarda alerjik reaksiyona rastlanır. Ayak mantarları bulaşıcıdır. Toplu olarak yaşanılan ortamlarda, havuzlarda, […]

Mantar çeşitleri arasında en yaygını dır. Bununla birlikte ayaklarda en sık görülen cilt hastalığı çeşididir. Toplumumuzca fazla önemsenmeyen yaygın bir hastalıktır.

:
Genelde parmak aralarında görülür. Aşırı kaşıntıya nadiren ağrı eşlik edebilir. Beyaz deri döküntüleri ve koku da görülür. Bazı durumlarda alerjik reaksiyona rastlanır. bulaşıcıdır. Toplu olarak yaşanılan ortamlarda, havuzlarda, hamamlarda ayağın yalın olmasını gerektiren her ortamda kolayca bulaşır. Bu tarz ortamlarda bulunmuşsak mutlaka ayakların sabunla iyice temizlenmesi gerekir.

:
Kesin iyileştirici ilaç veya tedavi yöntemi yoktur. Önemsenmeyen bir hastalıktır fakat bazı durumlarda ciddi rahatsızlıklara nede olabilir. Tedavi yöntemi genelde ayak mantarının şekline göre değişir. Anadolu’da ayak mantarı tedavisi için genelde sarımsak kullanılır. Yapılan gözlemlerde sarımsağın ayak mantarı tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

Ayak Mantarı Tedavisinde Sarımsak
8-9 diş sarımsağı bir tutam tuzla birlikte dövün. Sonrasında bir miktar alkolle birlikte şişeye alın. Bu karışımı ara sıra çalkalayarak 3-4 saat kadar bekletin. Tentürü oluşturun. Bu işlem bittikten sonra başka bir kaba karışımı süzün. Yatmadan önce ayağınızı güzelce yıkayıp, kuruladıktan sonra ayak mantarının olduğu bölgedeki ölü derileri alın. Hazırlanan tentürü bir pamuk yardımıyla uygulayın. Pamuğu ayak mantarının olduğu bölgede bırakın. bir süre sonra pamuğu ayağınızdan alın. 2-3 saat daha ayaklarınızı yıkamadan bekleyin. Bu uygulamayı 15 gün boyunca 3 günde bir yapın. Bunun yanında ayak mantarına sirkenin de iyi geldiği söylenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM