Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Her daim içilen, sofralarımızdan eksik olmayan ayran özellikle yaz günlerinin vazgeçilmezi. Ayran içindeki yoğurt bakterileri sayesinde antikanserojen etkiye sahip ve bu yönüyle kanser başlangıcını ve tümör hücrelerindeki gelişimi tersine çevirerek geriletiyor. Ayran yaz aylarında vücudun ter yoluyla kaybedilen mineral ve suların yerine konmasında etken ve sağlık açısından önemli bir içecek. Vücudun sıvı dengesini korur. Kaybedilen […]

Her daim içilen, sofralarımızdan eksik olmayan özellikle yaz günlerinin vazgeçilmezi. içindeki yoğurt bakterileri sayesinde antikanserojen etkiye sahip ve bu yönüyle kanser başlangıcını ve tümör hücrelerindeki gelişimi tersine çevirerek geriletiyor.

Ayran yaz aylarında vücudun ter yoluyla kaybedilen mineral ve suların yerine konmasında etken ve sağlık açısından önemli bir içecek. Vücudun sıvı dengesini korur. Kaybedilen sıvıyı geri kazandırır. Ayranın içeriğinde kalsiyum ve potasdyum bulunmakta. Bu da kemik ve diş gelişimi için önemli. Ayrıca bir protein deposu olarak karşımıza çıkan ayran, A, B12, D, B6 ve B2 vitaminlerini de içeriğinde barındırmakta.

Ayranın görülen hiç bir yan etkisi yok. İçinde bulunan yoğurt sayesinde önemi yadsınamaz bir içecek olan ayran daha önce de bahsettiğimiz gibi antikanserojen özelliğe sahip. Ayrıca yoğurt bakterileri, kolesterolu azaltmakta ve toksit maddelerin nötralizasyonunu sağlamakta. Ayran elektrolit yönünden oldukça zengin bir içecek. Bu sebeple yaz aylarında bolca tüketilmeli. Ayran bağırsaklara da faydalı bir içecek. Bağırsak florasının stabilesini arttırır ve düzenler. Sindirim sistemindeki rahatsızlıklara iyi gelir. Vücudun sıvı akışını dengeler ve kan basıncı için gereken potasyumu sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM