Ayvanın Yararları

Ayvanın Yararları

Kış aylarının olmazsa olmazı ayvanın bir çok yararı bulunuyor. Ayva ve yaprakları hatta kabuğu bile şifa kaynağı. Kış sofralarının vazgeçilmezleri arasında olan ayva hem lezzeti hemde içindeki vitaminler ile şifa deposudur. İşte ayvanın yararları ; Kilo verdiriyor ; Glisemik indeksi düşük meyvelerden olan ayva kan şekerinin çok hızlı yükselmesini önlüyor. Diyabet gibi sorunu olanlar için […]

Kış aylarının olmazsa olmazı ayvanın bir çok yararı bulunuyor. Ayva ve yaprakları hatta kabuğu bile şifa kaynağı. Kış sofralarının vazgeçilmezleri arasında olan ayva hem lezzeti hemde içindeki vitaminler ile şifa deposudur. İşte ayvanın yararları ;

 1. Kilo verdiriyor ; Glisemik indeksi düşük meyvelerden olan ayva kan şekerinin çok hızlı yükselmesini önlüyor. Diyabet gibi sorunu olanlar için ayva rahatlıkla yenebilir. Lifli yapısı ile de tokluk seviyesini uzatıyor. Diyetlerde önerilen ayva, tatlı olarak tüketilebilir.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ; Ayvada ki C vitamini ve fitokimyasallar bağışıklık sisteminin güçlenmesinde katkı sağlıyor ve ayrıca ayva günlük C vitaminin 4’te 1’ini karşılıyor. Yine ayva virüs ve bakterilere karşıda vücudu koruyor. Günlük tüketeceğiniz 2 tane ayva bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde büyük katkı sağlayacaktır.
 3. Saçlara iyi geliyor ; Demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından zengin olan ayva, kan dolaşımını düzenlediği için saçlara da faydalı geliyor. Saç diplerine taşınan oksijen miktarını yükseltiyor bu sayede saçlar güçlenerek daha hızlı uzuyor.
 4. Cildi genç tutuyor ; Kırmızı kan hücrelerinin çoğalması için gerekli olan bakır, çinko ve demir gibi mineraller ayvada fazlasıyla bulunuyor. Bu sayede kırmızı kan hücreleri çoğalıyor ve sağlıklı olarak oksijen miktarını yükseltiyor. Dokulara oksijenin daha sağlıklı gitmesi de cildi genç tutuyor.
 5. Kanser riskini azaltıyor ; Barındırdığı yüksek antioksidan özelliği ile polifenoller sayesinde vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kansere yakalanma riskinizi azaltıyor.
 6. Kalp damar sağlığı için önemli ; Yüksek potasyum sayesinde kan basıncını dengeler. Ayrıca lif özleri ile de kolesterol seviyesini düşürüyor. Demir, çinko ve bakır gibi mineraller ile kan hücrelerinin korunmasını sağlayarak kalp ve damar sağlığını maksimum düzeye çıkarıyor.
 7. Sindirime yardımcı ; Gaz gibi sorunlara karşı ayva iyi gelen besinlerden birisidir. Ayrıca sindirim sistemini düzenlendiği için kabız veya ishal gibi şikayetleri de azaltıyor. Lif özleri ile dışkının normal hacminin oluşmasına destek veriyor.
 8. Bağırsaklara iyi geliyor ; Ayva lif özleri ile bağırsak hastalıklarına yakalanma şansınızı en aza indirir. İnflamatuar özelliği sayesinde bağırsak kanseri, bağırsak polipleri veya bağırsak içindeki bir takım kurtçuk, solucan gibi parazitlerin oluşumunu önleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM