B Vitaminleri

B Vitaminleri

B vitaminleri suda erir ve hücre yenilenmesinde önemli yerleri vardır. B grubu vitaminler içinde folik asit, pantotenit asit, biotin, nikotinik asit gibi vitaminler bulunmaktadır. Bunlar B vitamini karışımı adıyla zikredilir. B grubu vitaminleri daha öncede belirttiğimiz gibi suda erir, vücutta depolanmaz ve yemeklerin pişme suyu dökülürse kaybolur. Doktorlar 40 ayrı B vitamini olduğunu belirtirler. Bunlar […]

suda erir ve hücre yenilenmesinde önemli yerleri vardır. B grubu vitaminler içinde , pantotenit asit, , nikotinik asit gibi vitaminler bulunmaktadır. Bunlar karışımı adıyla zikredilir. B grubu vitaminleri daha öncede belirttiğimiz gibi suda erir, vücutta depolanmaz ve yemeklerin pişme suyu dökülürse kaybolur. Doktorlar 40 ayrı olduğunu belirtirler. Bunlar suda eriyen vitaminler olduğu için vücutta depolanmaz ve bu yüzden günlük tüketilmesi gerekir.

B vitaminlerinin faydaları:
Sindirim sistemlerinde, vücut gelişiminde önemlidir. Eksikliği durumunda mide ve bağırsak bozukluğu, kabızlık, sinir iltihapları, gelişimde bozukluklar, yorgunluk hali, iştahsızlık baş gösterir. B vitaminleri birbirlerinin tamamlayıcısı olduklarından genelde toplu halde verilirler. Bunlar uygun oranda alınmalıdırlar. Aksi takdirde birinin yüksek dozda alınması diğerinin eksikliğine neden olabilir.

Hangi gıdalarda bulunur:
Et, balık, yumurta sarısı, karaciğer, böbrek, süt, maya, yağsız peynir, kuru baklagil, ıspanak, kuru kayısı ve bezelyede bolca B vitamini bulunur.

B vitaminleri ve yararları:
B1: Yumurta sarısı, brokoli, erik, ayçiçeği, mısır ekmeği, soya fasulyesi, yürek, karnıbahar, kuşkonmaz, patates, kuru üzüm, fıstık, bezelye, maya, rafine edilmemiş tahıl ürünleri, dana etinde vardır. Gebelik durumu, iştahsızlık, ve sinir ağrıları B1 vitaminine olan ihtiyacı arttırır. Bu yüzden bu tip hastalara B1 vitamini verilir.

B2: Süt ve süt ürünlerinde, yumurta sarısında, ette, balıkta, kabuklu çerezlerde, kuru fasulyede, yeşil fasulyede, mantar ve kuşkonmazda bulunur. B2 vitaminin noksanlığı durumunda bazı göz bozukluklarına, karanlıkta görmenin azalmasına ve hatta fazla ışıktan korka duygusu söz konusu olabilir. Bu vitaminin noksanlığı vücutta belirtiler verirler. Dilin kırmızılaşması, ağız köşeleri ve dudaklarda çatlaklar bu vitaminin eksikliğinden dolayı oluşur.

B3: Süt ve süt ürünlerinde, balıkta, havuçta, hurmada ve mısırda bulunur.

B5: Yumurta, tavuk, kırmızı et, karaciğer, tahıllar, baklagiller, kuruyemişler B5 içeren yiyeceklerdir.

B6: Bezelye, muz, balık, yumurta, tavuk, süt, mısır, patates, yulaf, lahana, soya fasulyesi, havuç, avokado, kuruyemişte bulunur. Kimyasal adı «prydoxine» dir. Kansızlıkta, gebelerde kusma ve bulantı için kullanılır.

B12: Böbrek, karaciğer, kırmızı et, balık, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Kan yapıcı özelliği vardır. İğneyle ve ağız yoluyla alınır. Sinir iltihaplarına, özellikle siyatiklere iyi gelir.

Nikotin asidi: Ette, karaciğerde, mayada vardır. Nikotinin oksit olmasıyla oluşur. Bu vitaminin eksikliği olduğunda vücutta pelegra diye bir hastalık görülür. Bu hastalıkta psikolojik bozukluk, ishal, cilt iltihapları, kansızlık durumu ortaya çıkar. Nikotin asidi damarlar üzerinde etkilidir. Deri damar bozuklukları, beyin damarlarındaki sıkışma ve daralmada, göğüs anjininde bu vitamin kullanılır.

Folik asit: Yeşil yapraklı sebzelerde, bira mayasında, balıkta, soya fasulyesinde, pirinçte, kesilmiş sütte, yumurtanın sarısında bulunur. Bu vitaminin eksikliği vücutta kansızlığa neden olur. Trombositte azalmaya yol açar. Hamilelik ve lohusalık nedeniyle oluşan kansızlıkta kullanılır. Ayrıca siroz hastalığında da kullanılmaktadır.

: Karaciğerde, mayada, yumurta sarısında bolca bulunur. Eksikliği kansızlığa, ciltte dökülmelere, ruhi bozukluklara neden olur. Bu vitamine “H” vitamini adıda verilir.

Biotin: Biotin içeren besinler arasında patates, yumurta, süt, balık, bira mayası, soya, fındık, ceviz yer alır.

İlgili kelimeler:
Edamane Soya Fasulyesi Pod İçinde mail

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM