Bacak Reflüsü

Bacak Reflüsü

Bacaklardaki toplardamarların görevlerinden biri kirli kanı kalbe doğru pompalamaktır. İşte toplardamarların bu görevini yerine getirememesi durumu “Bacak Reflüsüne” neden olur. Toplardamarların işlevini yerine getirememesi yer çekimi etkisiyle kan akışının ters yönde olmasına neden olur. Buna venöz denir. Belirtileri: Diz ve ayak bileklerinin altında ödem görülür. Hastalık ilerledikçe kılcal damarlar ortaya çıkar. Tedavi süreci geciktikçe bu […]

Bacaklardaki toplardamarların görevlerinden biri kirli kanı kalbe doğru pompalamaktır. İşte toplardamarların bu görevini yerine getirememesi durumu “ne” neden olur. Toplardamarların işlevini yerine getirememesi yer çekimi etkisiyle kan akışının ters yönde olmasına neden olur. Buna denir.

Belirtileri:
Diz ve ayak bileklerinin altında ödem görülür. Hastalık ilerledikçe kılcal damarlar ortaya çıkar. Tedavi süreci geciktikçe bu kılcal damarlar daha belirgin ve daha kalın bir hal alır, koyulaşır. Ayak, bilek hizasından kolay iyileşmeyen yaralar görülür. İleri derecedeki belirti ise varistir. Ayaktan dize dinmeyen bir yanma hissi, kramplarda bacak reflü belirtisidir. Tedavi edilmezse riski vardır. Kan akışının yavaşlaması nedeniyle herhangi bir çarpma durumunda veya uzun süren yolculuklarda hareketsizliğe ve yavaşlamaya bağlı olarak akciğere giden damarın tıkanması riski muhtemeldir.

Bacak reflüsü olma riski yüksek kişiler; genetik özellikler, şişmanlık, uzun süre ayakta durulması, yüksek topuklu ayakkabılar, bacak bölgesinin ısıya maruz kalması, hormon değişiklikleri.. 60 yaşına gelen kadınların %75′inde, erkeklerin %45′inde görülür.

Tedavisi:
Bacak reflüsü tanısı ve tedavisi için kalp ve cerrahisine gidilmelidir. Tedavi için iki yöntem vardır. Biri klasik ameliyattır. Ameliyat sonrası hastalığın nüksetmesi ihtimali %70 üstüdür. Verdiği zahmet yüzünden de bu yöntem gerek görülmedikçe uygulanmaz.

Diğeri dikiş ve kesik gerektirmeyen lokal anesteziyle yapılan evta yöntemidir. Reflü saptanan damarın içine bir kateter yerleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM