Bağırsak Gazı

Bağırsak Gazı

Bağırsak gazları genelde kalın bağırsakta oluşur ve çoğunlukla dışkı yoluyla atılır. Gaz herkeste olur. Fakat bazı insanlarda daha fazladır ve rahatsız edici boyuttadır. Barsak Gazının Bileşimi Bağırsak gazı, oksijen, azot, metan ve karbondioksitten oluşur. Kötü koku ise genelde bileşimindeki az miktarda olan hidrojen sülfit ve amonyak gibi maddelerden ileri gelir. Soluduğumuz havada oksijen ve azot […]

Bağırsak gazları genelde kalın bağırsakta oluşur ve çoğunlukla dışkı yoluyla atılır. Gaz herkeste olur. Fakat bazı insanlarda daha fazladır ve rahatsız edici boyuttadır.

Barsak Gazının Bileşimi

, oksijen, azot, metan ve karbondioksitten oluşur. Kötü koku ise genelde bileşimindeki az miktarda olan hidrojen sülfit ve amonyak gibi maddelerden ileri gelir.

Soluduğumuz havada oksijen ve azot vardır. Hava yuttuğumuzda ağırsak gazının içinde bulunabilirler. Karbondioksit gazının bir bölümü ince bağırsakta üretilmektedir. Karbondioksit, hidrojen ve metan ince bağırsakta sindirilmemiş ve emilmemiş olan karbonhidratların, kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından fermantasyonu ile oluşmaktadır.

Yutulan hava ise bağırsak gazlarının bir bölümünü meydana getirirler. Midede hissedilen şişlikte genelde yutulan hava nedeniyledir. Hava, yiyecekler ve içeceklerle birlikte yada bir başka sebepten dolayı yutulabilir. Geğirme ve karnın üst bölümündeki basınç hissi yutulan havanın etkisiyle oluşur. Hava yuttuğumuzu farketmetiz. Yutulan havanı belli bir kısmı gıdalarla birlikte ince bağırsakta ilerler. Hava vücut sıvılarında çözülür veya akciğer yoluyla atılırlar. Gazlı içecekler de karbondioksit açığa çıkararak gaz oluşumuna neden olur.

Bağırsak Gazına Neden Olan Gıdalar

Nohut, fasulye, buğday, kepek, yulaf, lahana, mısır, şalgam aşırı gaza neden olabilecek yiyecekler arasındadır. Laktoz (sindirim enzimi) yetersizliği olan kişilerde süt ürünleri de gaz yapabilir. Çokça lifli gıdalar tüketmek ve müshillerin kullanılması da fazla bağırsak gazına neden olabilir.

Önlemler

Aşırı gaz sindirim sistemindeki hastalıklardan dolayıda meydana gelebilir. Hastalık tedavi edildiği takdirde aşırı gaz sorunuda son bulacaktır. Ancak çoğu zaman gazın neden bir hastalık değildir. Aşırı gazınız varsa yukarıda sıraladığımız aşırı gazlı yiyeceklerden, gazlı içeceklerden kaçınmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM