Bağırsak Kanserinden Korunmak İçin Aspirin İçin

Bağırsak Kanserinden Korunmak İçin Aspirin İçin

İngiliz bilim adamlarının araştırmalarına göre, uzun süreli aspirin kullanımı bağırsak kanserine karşı koruyucu bir kalkan gibi. 7500 kişi üzerinde yapılan ve Oxford üniversitesi bilim adamları,  tıp dergisi The Lancet’de yayımladıkları araştırma sonuçlarında, beş yıl süreyle günde 300 miligramlık doz aspirin kullanımının, bu süreyi takip eden 15 yılda bağırsak kanserine yakalanma riskini %74 oranında azalttığının ifade […]

İngiliz bilim adamlarının araştırmalarına göre, uzun süreli kullanımı bağırsak kanserine karşı koruyucu bir kalkan gibi.

7500 kişi üzerinde yapılan ve Oxford üniversitesi bilim adamları,  tıp dergisi The Lancet’de yayımladıkları araştırma sonuçlarında, beş yıl süreyle günde 300 miligramlık doz aspirin kullanımının, bu süreyi takip eden 15 yılda bağırsak kanserine yakalanma riskini %74 oranında azalttığının ifade ettiler. Araştırmalar 7500 kişi üzerinde oluşturulmul

1970’li ve 80’li yıllarda başlayan araştırmaya katılanlara, günlük 300, 500, 1200 miligramlık doz olarak aspirin ve bir gruba placebo verildi. Araştırmaya katılanlara aspirin beş ve yedi yıl süreyle kullandırıldı. Daha sonra katılımcıların sağlık durumu 20 yıl süreyle izlendi ve bilimadamları tarafındanyukarıda anlatılan sonuca varıldı.

Yine yapılan araştırmalarda mide rahatsızlıkları ve mide kanaması gibi yan etkiler nedeniyle uzun süreli aspirin kullanımının ancak bağırsak kanserine yakalanma riski yüksek olan kişilerde tavsiye ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler