Bağırsak Solucanları

Bağırsak Solucanları

Bağırsak solucanları 2’ye ayrılırlar. Yuvarlak olanları solucan, yassı olanları şerit adıyla bilinir. Yuvarlak olanlarından en çok rastlanılanlardan biri oksiyürlerdir. Bunlar ince bağırsaklarda yaşarlar. Genelde çocukların bağırsaklarında görülen bağırsak solucanları anal kaşıntıya neden olurlar. Bulaşıcıdırlar ve çocuğun bağırsak solucanı yumurtalarını alıp elini ağzına götürmesiyle vücuda girerler. 0.5 mm’lik beyaz, ipliksi kurtçuklardır ve bağırsakta yaşarlar ve anüsün […]

Bağırsak solucanları 2’ye ayrılırlar. Yuvarlak olanları solucan, yassı olanları şerit adıyla bilinir. Yuvarlak olanlarından en çok rastlanılanlardan biri oksiyürlerdir. Bunlar ince bağırsaklarda yaşarlar.

Genelde çocukların bağırsaklarında görülen anal kaşıntıya neden olurlar. Bulaşıcıdırlar ve çocuğun bağırsak solucanı yumurtalarını alıp elini ağzına götürmesiyle vücuda girerler. 0.5 mm’lik beyaz, ipliksi kurtçuklardır ve bağırsakta yaşarlar ve anüsün dışındaki deriye yumurtalarını bırakıp ölürler. Bu yumurtlamalar sırasında anüste şiddetli kaşıntılar meydana gelir. Eğer çocuğunuz bu bölgeyi kaşır ve elini ağzına götürürse, sindirim sistemine bu sayede geçen yumurtalar burada olgunlaşır ve demin yukarıda anlatılan olay tekrardan gerçekleşir. Bağırsak solucanı yumurtaları toprakta, evdeki tozlarda, nevresimlerde ve kıyafetlerde haftalarca yaşayabilirler.

Belirtiler:
Anüs çevresinde ve popoda meydana gelen kaşıntılar ilk belirtilerdendir. Kız çocuklarda idrara çıkarken vaginada yanma ve kaşıntı hissi oluşur. Huzursuzluk ve uykudan uyanmada belirtiler arasında yer alırken, bazı çocuklar bu takım belirtiler vermezler.

Tedavi:
Öncelikle doktora görünmeli bir takım inceleme ve tahlillerden geçmelisiniz. Eğer bağırsaklarınızda bu parazitlerden varsa doktor kurtçukları öldüren bir ilaç verir ve bunu aile bireylerinin de kullanması önerisinde bulunabilir. Yumurtaların en sevdiği bölge tırnak içleridir. Bu yüzden çocuğunuzun ve kendinizin tırnak bakımına özen gösterin. Yumurtaları öldürmek için yatak örtülerinizi sıcak suda yıkayıp yüksek ısıda kurutun. Bunun yanında diğer konularda da hijyene dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM