Bağırsak Tembelliği – Kabızlık

Bağırsak Tembelliği – Kabızlık

Tıpta bağırsak tembelliği denen kabızlık, genelde beslenme alışkanlıklarındaki değişme, bozukluk ve hareketsizlikten ileri gelir. Hastanın hafta içinde 3 kezden az büyük tuvalete çıkması, dışkının parça parça çıkması ve kuru olması kabızlık olarak tanımlanır. Besinler kalın bağırsaktan makata ilerler ve dışkı kıvamına gelirler. Böylece kişi büyük tuvaletine çıkma ihtiyacı hisseder. Ancak bazen dışkılar makata ulaşamazsa kişide […]

Tıpta bağırsak tembelliği denen , genelde beslenme alışkanlıklarındaki değişme, bozukluk ve hareketsizlikten ileri gelir. Hastanın hafta içinde 3 kezden az büyük tuvalete çıkması, dışkının parça parça çıkması ve kuru olması kabızlık olarak tanımlanır.

Besinler kalın bağırsaktan makata ilerler ve dışkı kıvamına gelirler. Böylece kişi büyük tuvaletine çıkma ihtiyacı hisseder. Ancak bazen dışkılar makata ulaşamazsa kişide dışkılama ihtiyacı olmaz. Bu yüzden kabızlık ihtimali artar.

Yaşlılarda kabızlık oranı artar. Bunun nedeni, yaş ile birlikte bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kaslardaki zayıflıktır. Bu yüzden kalın bağırsakta bulunan sindirilmemiş besinlerin makata ilerlemesi zaman alır ve dışkılar kuruyarak kabızlığa neden olur.

Bağırsak tembelliğinin sebepleri

Alkol kullanımı
Az su içme
Lifli gıdalarla beslenmeme
Kafeinli içecekleri çok tüketme
Harekette tembellik
Uzun süre yatakta kalma
Tiroid hastalıkları
Depresyon-stres
Kullanılan bazı ilaçlar
Parkinson, alzheimer, felç gibi sinir hastalıkları

Belirtileri

Tuvalete gerektiği gibi çıkmamak kabızlık olarak algılanır. Normal bir insan haftada 3 kez tuvalete çıkmalıdır. Bu yüzden haftada 3 kez tuvalete çıkmamak, büyük tuvaletini yaparken zorlanmak, karın bölgesinde rahatsızlık ve şişkinlik kabızlık belirtisidir.

Tedavi yöntemleri:
Şifalı bitkilerin bağırsak tembelliğinde ki rolü büyüktür. Sindirim sistemimizi çalıştıran bitkiler kullanmak etkili olur. Bunun yanında beslenmeye önem vermek gerekir. Bol lifli gıdalar tüketmek ve bol miktarda sıvı tüketmek gerekir. Spor yapmanız önerilir. Eğer spor yapamıyorsanız, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hareket bağırsak tembelliğinin baş düşmanıdır. Tuvalete gitmeyi geciktirmeyin. Tuvalete gitmeyi geciktirmek demek, dışkıda bulunan sıvıların geri emilerek dışkının kuruması demektir bu da kabızlığa neden olur.

Kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler:
– Bir tatlı kaşığı sinameki otunu kaynattıktan sonra havanda dövün. Yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı yutun.
– Semizotunun çiğ yenmesi kabızlığa iyi gelir
– Keçi boynuzu ve pekmezi sulandırıp içmek kabızlığa iyi gelir.
– Kayısı veya eriği kaynattıktan sonra için. İyi geldiğini göreceksiniz..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM