Bağırsak Tıkanması (ileus)

Bağırsak Tıkanması (ileus)

İnce bağırsağın ya da kolonun tamamen veya kısmen tıkanmasına “bağırsak tıkanması” denir. Bu hazmedilen maddelerin bağırsakta yolculuğunu tamamlamasını önler. Eğer tıkanma ince bağırsaktaysa karnınızın ortasına kramplar ve tekrarlayan kusma isteği oluşur. Tıkanmanın yeri farketmeksizin hazım maddeleri bağırsakta ilerleyemez. Eğer kolonun alt kısmı tıkanan kişi gaz bile çıkaramaz. Bağırsak tıkanmasında karın şişer ve şiştikçe gerilerek sertleşir. […]

İnce bağırsağın ya da kolonun tamamen veya kısmen tıkanmasına “bağırsak tıkanması” denir. Bu hazmedilen maddelerin bağırsakta yolculuğunu tamamlamasını önler. Eğer tıkanma ince bağırsaktaysa karnınızın ortasına kramplar ve tekrarlayan kusma isteği oluşur. Tıkanmanın yeri farketmeksizin hazım maddeleri bağırsakta ilerleyemez. Eğer kolonun alt kısmı tıkanan kişi gaz bile çıkaramaz. tıkanmasında karın şişer ve şiştikçe gerilerek sertleşir. Buna gaz ve sıvının tıkanan kısımda sıkışıp kalmasından dolayıdır. Tıkanma bir çok sebeple olsa da en büyü sebebi ince bağırsakta daha önce yapılmış ameliyattan kalma iltisak (komplikasyon) olmasıdır. Fıtıklar ve volvulus (düğümlenmiş veya bükülmüş ) da ince bağırsakta tıkanma yapan sebepler arasındadır.

Belirtileri:
Bağırsak tıkanmasının belirtileri arasında; Karın şişmesi, karın bölgesinin ortasında spazm halinde ağrı veya kramplar, kusma, dışkı veya bağırsak gazı çıkaramamak vardır. Kolonda oluşan bir kanser veya diğer bozukluklar tıkanmaya neden olabilir. Bazen tıkanma bağırsakların tembelliğinden dolayı olabilir. Buna adinamik ) tembel ince bağırsak denir ve bazen hazım yaralanmalarından veya ameliyatlarından sonra ortaya çıkar. Tıkanma bağırsağa kan gelmesini önlerse bu doku ölür. Bu kangren yada bağırsak delinmesi ihtimalini arttırır. Her ikisi de hayati tehlike riskini arttırır.

Tedavi
Doktor, bağırsak tıkanmasından şüphe ederse, burundan karına veya ince bağırsağın başlangıç bölümüne uzanan bir tüp koyabilir, özel bir cihazla emerek bağırsak salgıları ve hava yoluyla dışarı çıkarılır. Buna (nasogastik suction) burun yoluyla emme denilir. Bu teknikle karın gerginliği giderilir. Kaybedilen sıvı damar yoluyla telafi edilir. Bazen gerginlik ortadan kalktığında, tıkanma nedeni de o gerginlikle birlikte yok olur. Eğer tıkanma nasogastik emme yoluyla geçmezse ameliyat gerekebilir. Çalışmayan bağırsak (adinamik ileus) yakasında buna neden olan asıl hastalığın tedavisi genelde tıkanmayı da geçirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler