Balanit – Sünnet Derisi İltihabı

Balanit – Sünnet Derisi İltihabı

Penis ucunun iltihaplanmasına balanit denir. Sünnet olmamış erkeklerde, sünnet olmuş erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun nedenlerinden biri, sünnet derisinin daralması ve geriye çekilememesidir. Belirtileri: Penis ucunda tahriş ve kızarıklık görülür. Böbrek yolu enfeksiyonları, kumaşa sürünen penisin tahriş olması, kumaşta kullanılan kimyasallar, kimyasal sabunlar şampuanlar penis ucundan iltihaba neden olur. Ayrıca şeker hastası erkeklerde, idrardaki […]

ucunun iltihaplanmasına denir. Sünnet olmamış erkeklerde, sünnet olmuş erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun nedenlerinden biri, sünnet derisinin daralması ve geriye çekilememesidir.

Belirtileri:
Penis ucunda tahriş ve kızarıklık görülür. Böbrek yolu enfeksiyonları, kumaşa sürünen penisin tahriş olması, kumaşta kullanılan kimyasallar, kimyasal sabunlar şampuanlar penis ucundan iltihaba neden olur. Ayrıca şeker hastası erkeklerde, idrardaki fazla şeker yüzünden balanite sıkça rastlanır. da hastalığın oluşumuna sebeptir.

Tanı:
Peniste oluşan tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmanızda fayda vardır. Balanit teşhisi konursa şeker hastalığı olasılığı nedeniyle idrar tahlili yapılır.

Tedavi:
En temel tedavi şekli temizliktir. Bakteri ve mantarın oluşturduğu enfeksiyonlara karşı, tedavi için antibiyotik ve mantar ilaçları verilir.

İlgili kelimeler:
Temel malzemeler Kimyasallar mail

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM