Baldıran Otu

Baldıran Otu

Diğer isimleri: Ağuotu, conium maculatum, ciques, hemlock Botanik Bilgi: Baldıran otu maydanozgillerdendir. 1-2 metre boyunda ve zehirli olan bu bitki nemli yerlerde yetişir. Gövdesi kalın yaprakları büyüktür. Haziran ayında açan çiçeklerinin rengi beyaz, yayvan ve küçüktür. Saplarının alt kısımları erguvan rengindedir. Hoşa gitmeyen bir kokusu vardır. Baldıran otunun 2 çeşidi bulunur, büyük baldıran ve küçük […]

Diğer isimleri: Ağuotu, conium maculatum, ciques, hemlock

Botanik Bilgi: Baldıran otu maydanozgillerdendir. 1-2 metre boyunda ve zehirli olan bu bitki nemli yerlerde yetişir. Gövdesi kalın yaprakları büyüktür. Haziran ayında açan çiçeklerinin rengi beyaz, yayvan ve küçüktür. Saplarının alt kısımları erguvan rengindedir. Hoşa gitmeyen bir kokusu vardır. Baldıran otunun 2 çeşidi bulunur, büyük baldıran ve küçük baldıran. Hekimlikte kullanılanı büyük olan çeşididir. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

 

Bilinen Bileşimi: Conin, conicein, conhydrin, koniin, koniselin, metilkoniin, elma asidi, konhidrin ve eterik yağ.

Özellikleri: Ağrı kesici özelliğe sahiptir, teskin edici ve spazm çözücü özelliği varsa da çok zehirli olduğu için dahilen kullanılmaz.

Faydaları: Kaynatılıp çay olarak içilmeye devam edilirse, akciğer ve göğüste bulunan balgam, safra, kan ve sevdayı çıkarır. İdrar söktürmeye, nefes darlığına, göğüs ağrısına ve öksürüğe iyi gelir.

UYARI: İçeriğinde bulunan coiine maddesinin 0,5 ile 1 gramı yetişkin bir insanı öldürebilir. Bununla beraber nefes yollarında felce yol açar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM