Balgam Nedir? Balgam Nasıl Sökülür?

Balgam Nedir? Balgam Nasıl Sökülür?

Solunum yollarımızın salgılamakta olduğu ve ağız yoluyla dışarı atılan sümüksü maddeye balgam (flegma) denir. Balgam tek başına bir rahatsızlık değildir ve solunum yolunda balgam olması normaldir. Ancak balgam normalden fazlaysa ve rengi değişikse bir hastalığın belirtisi olma ihtimali vardır. Önemli olan balgamın hangi rahatsızlıktan ileri geldiğini bulmaktır. Siyah ve gri balgam sigara dumanı, kömür tozu […]

Solunum yollarımızın salgılamakta olduğu ve ağız yoluyla dışarı atılan sümüksü maddeye (flegma) denir. Balgam tek başına bir rahatsızlık değildir ve solunum yolunda balgam olması normaldir. Ancak balgam normalden fazlaysa ve rengi değişikse bir hastalığın belirtisi olma ihtimali vardır. Önemli olan balgamın hangi rahatsızlıktan ileri geldiğini bulmaktır.

Siyah ve gri balgam sigara dumanı, kömür tozu veya hava kirliliğinin sonucudur. Eğer balgamın rengi kırmızı ise akciğerle ilgili önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Sarı renkte ise kronik bronşit, tüberküloz, zatürre iltihabik rahatsızlıkların sebebi olabilir. Şeffaf balgam astımın özelliğidir, yapışkan olur ve kişi çıkarmakta zorlanır. Unutmamak gerekir ki burun, ağız, diş etleri, boğaz veya mide kanamaları, öksürükle göğüsten gelen kanla karıştırılabilir.

Sigara içen ve solunum yolu hastalığında meydana gelen balgam zordur. Balgam sökememe durumuysa insanı dahada zora sokar.

için önce balgama sebep olan neden bulunmalıdır. Hangi hastalığın sonucunda oluştuysa bu hastalığı tedavi etmek balgamı da tedavi etmek anlamını taşır. Ayrıca balgam söktüren ilaçlar ve bitkisel tedavi yolları vardır. Bunlar kullanılabilir.

Zencefil, , ısırgan otu ve etkisi yüksek olan bitkilerdendir. Isırgan otunun tohumunu, suyu sıkılmış üzümle karıştırıp, birlikte kaynatır ve bu karışımdan günde bir yemek kaşığı alırsanız, hem boğazınız yumuşar hem balgamını sökülmüş olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM