Ballı Baba

Ballı Baba

Kullanılan Diğer isimleri: Beyaz ısırgan, lamium album laminum, tatlıbaba Botanik Bilgi: Boyu yarım metreye kadar uzayabilen ballıbabagillerden bir bitkidir. Bayırlarda, yol kenarlarında, sebze meyve bahçelerinde yetişir. Benekli ballıbaba ve ak ballıbaba gibi çeşitleri olan bitkinin yaprakları ısırgan otuna benzer. Taze olarak kullanılabildiği gibi, mayıs ve haziran ayında toplanıp gölgede kurutularakta tüketilebilir. Bileşimi: Flavonol glikozidleri, histamin, uçucu […]

Kullanılan Diğer isimleri: Beyaz ısırgan, lamium album laminum, tatlıbaba

Botanik Bilgi: Boyu yarım metreye kadar uzayabilen ballıbabagillerden bir bitkidir. Bayırlarda, yol kenarlarında, sebze meyve bahçelerinde yetişir. Benekli ballıbaba ve ak ballıbaba gibi çeşitleri olan bitkinin yaprakları ısırgan otuna benzer. Taze olarak kullanılabildiği gibi, mayıs ve haziran ayında toplanıp gölgede kurutularakta tüketilebilir.

Bileşimi: Flavonol glikozidleri, histamin, uçucu yağ, tiramin, potasyum tuzları, müsilaj, tanen, metilamin, saponin, şekerler.

Özellikleri: Diüretik (idrar söktürücü), tonik (kuvvetlendirici), antifebril (ateş düşürücü), vazodilator (damar genişletici) hastalıklardan koruyucu, kabız yapıcı.

Sağladığı Faydalar: Yapraklarını ezdikten sonra çıkan suyu, rahim kanamalarına, prostat hastalıklarına, rahim iltihaplarına karşı uygulanırsa fayda sağlar. Merhemi yanıklar için, şurubu ise verem, boğaz hastalıkları ve kadınlarda adet ağrılarına karşı etkilidir. Yapraklarının haşlanarak elde edilen lapası ise, mayasıl, kabakulak ve kanlı basura şifalıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu: 1 tatlı kaşığı kıyılmış ballıbaba 1 bardak suya konarak kaynatılır. Soğuyana kadar demlenmesi beklenir ve süzülür. İstenilirse bal ile tatlandırılarak günde 3 kez yemek aralarında içilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM