Bebeğinizi Nasıl Emzirmelisiniz?

Bebeğinizi Nasıl Emzirmelisiniz?

Yeni doğan bebekler için beslenmedeki öncelik elbette anne sütüdür. Anne sütünü bebeğe verirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle bebeğiniz doğduktan sonra ilk yarım saat içinde sütün gelmesini beklemeden ve şekerli su vermeden mutlaka bebeğe kolostrum denen ilk sütü vermelisiniz. İlk 48 saat içinde sık emzirmek sütün yeterliliği açısından önemlidir. Sık emmeye bağlı olarak süt […]

Yeni doğan bebekler için beslenmedeki öncelik elbette anne sütüdür. Anne sütünü bebeğe verirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle bebeğiniz doğduktan sonra ilk yarım saat içinde sütün gelmesini beklemeden ve şekerli su vermeden mutlaka bebeğe kolostrum denen ilk sütü vermelisiniz. İlk 48 saat içinde sık emzirmek sütün yeterliliği açısından önemlidir. Sık emmeye bağlı olarak süt bezleri çalışır ve süt üretiminde artış olur. Bu yüzden sütünüz gelmemiş olsa bile sık emzirmeye devam etmeniz gerekir.

• Bilindiği gibi adı verilen protein bakımından zengindir ve içinde bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyacak bol miktarda antikor taşır. Koyu kıvamlı ve sarımsı bir rengi olan birkaç gün içinde normal anne sütüne dönüşecektir.

• Kolostrum sıvısı hamileliğin 7. ayından sonra sağılabilir. Bu aylarda duştayken memenin başı etrafında bulunan koyu renkli kısıma, baş ve işaret parmaklarıyla yapılacak kısa masajlar süt kanallarının açılmasına yardımcı olur.

• Bebeği emzirmeden önce muhakkak ellerinizi yıkayın.Yeni kaynatılmış ılık suya batırdığınız pamukla meme başlarınızı silin. Bebeği mümkün olduğu kadar dik bir pozisyonda kucağınıza alarak, meme başınızı bebeğin yanağına değdirip onun içgüdüsel olarak memenize yönelmesine yardım edin. Bebeğin meme başını çevresindeki koyu renkli kısımla (ayla) birlikte, meme ucunu ağzına almasını sağlayın. Bebek bu kısma dudaklarıyla bastırdıkça meme başından süt gelmesi kolaylaşır. Eğer bebek sadece meme ucunu emerse yeterli süt alamaz.

• Gaz sancılarını engellemek, en önemli meselelerden biridir. Bunun için bebeğin emerken hava yutmasını en aza indirmek gerekir. Emzirirken bebeğinizi mümkün olduğu kadar yere dik tutmaya çalışın ve gazını çıkarmak için başını omzunuza dayayıp yine dik bir pozisyonda sırtına hafif hafif vurun. Bu gazın çıkması için yeterli olacaktır. Bebeğin yuttuğu havayla beraber emdiği bir kısım sütte geri çıkabilir. Bu yüzden omuzunuza önceden temiz bir peçete yada mendil koymanız yararlı olur. Bu işlemi 15-20 dakika sürdürmeniz gerekir.

• Bebeğin çıkaracağı fazla süt ya da tükürük salgısının nefes borusuna kaçmasını önlemek için, bebeğinizi yan yatırmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

• Anne sütü ile beslenen ve sağlıklı bir bebeğe ilk üç ayda anne sütü dışında ayrıca su verme gereği yoktur. Fakat kemik ve diş gelişimi için beslenmeye D vitamini eklemeniz gerekir..

• Süt üretiminin sağlanması için, uyarılması gerekir. Bunun için özellikle başlangıçta bebeğinizin her öğünde her iki memeden de emmesi gerekir.Bir sonraki emzirme öğününde son emzirmede bıraktığınız meme ile başlayın. İlk zamanlarda emzirme süresi her göğüs için 3-5 dakika olabilir. Bebeğin emme gücü arttıkça bu süre 10-15 dakikaya uzar. 15 dakika bir göğüs, 15 dakika diğer göğüs şeklinde 30 dakikalık bir emzirme süresi bebek için yeterli beslenmeyi sağlar.

• Bebek emzirilirken hem beslenir hemde psikolojik doyuma ulaşır. Bu yüzden bebeğin her ağlayışında ve istediğinde emzirmelisiniz.

• Göğüs temizliğine özen gösterin. Göğüs temizliği ve bakımı için kaynatılmış ılık suyla ıslatılmış pamukla silmek yeterlidir. Emzirmeden sonra meme başlarınızı dikkatle kurulayın ve sütyeninizin içine temiz bir bez yada göğüs pedi yerleştirerek kuru kalmalarına itina edin. Sızan sütle nemlenir nemlenmez bezi veya pedi değiştirin. Emzirmenin sonunda göğüs ucu sıkılarak çıkan sütün meme başı veya etrafına sürülerek bırakılması göğsün yumuşak kalmasına yardımcı olur.

• Emzirme sırasında bebekler genelde uykuya dalarlar. Göğüs değiştirme sırasında hafif uyarılarla uyandırarak diğer göğüsü de emmesini sağlayın.

• Emzirme döneminde de, hamilelikte olduğu gibi doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM