Behçet Hastalığı

Behçet Hastalığı

Ünlü Türk Bilim adamı Hulusi Behçet’in tanımladığı bir hastalıktır. Tekrarlayan ağız yaraları, genital ülserler, göz, deri, eklem, damar ve sinir sistemi tutulumuyla giden, nedeni bilinmeyen bir vaskülittir (damar ltihabı.)Birden fazla organ sistemini ilgilendirir ve kesin bir tedavisi yoktur. Ülkemizde oldukça sık rastlanır. Akdeniz ülkelerinde sık görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Nedini bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık […]

Ünlü Türk Bilim adamı ’in tanımladığı bir hastalıktır. Tekrarlayan , genital ülserler, göz, deri, eklem, damar ve sinir sistemi tutulumuyla giden, nedeni bilinmeyen bir vaskülittir (damar ltihabı.)Birden fazla organ sistemini ilgilendirir ve kesin bir tedavisi yoktur. Ülkemizde oldukça sık rastlanır. Akdeniz ülkelerinde sık görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Nedini bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık söz konusudur.

Belirtileri:
Ağızda tekrarlayan aftlar
Genital bölgede yaralar
Gözde, gözün iç yapısında iltihap

Bunlara ek olarak;
Anevrizmalar
Eklem iltihapları (artrit)
Damar iltihapları (vaskülit)
Pıhtılaşma

Teşhisi:
Genelde şikayetler doğrultusunda tanısı konan nda laboratuvar incelemesi gerekmez. Fakat farklı hastalıkların olup olmadığını öğrenmek için bir takım tetkikler yapılabilir.

Tedavisi:
Kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tabi ki hastalığın neden olduğu sorunlar ve bunların takibi şarttır. Örneğin üveit için her 6 ayda bir göz doktoruna gitmek gerekir. Gastroenterologlar da şüphe ederlerse sindirim sistemindeki ülserler için endoskopi yaptırılmalıdır. Behçet hastalığı düzenli takiplerle kontrol altına alınabilir. Ayrıca doktora giden biri behçet hastası ise, bunu doktorunla paylaşması gerekir.

Behçet hastalığı tedavi edilmezse;
Körlük: Tedavisi ihmal edilirse bir kaç sene içinde üveit ve retina damarlarındaki iltihaplanma yüzünden körlük meydana gelebilir.
Nörolojik Sorunlar: Beyin ve meninkslerdeki bozukluklar sonucu kişilik değişiklikleri, felçler, menenjit ve demans gelişebilir.
Vasküler Hastalıklar: Anevrizmalar, ölümcül anevrizma yırtıkları ve damar iltihapları meydana gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler