Bel Fıtığı Nedir?

Bel Fıtığı Nedir?

İnsanda omurga gövdenin dik durmasını sağlar. Omurga kolonu omurlar, disk ve bağlardan oluşmaktadır. Omurların ortasındaki kemik kanalda ise omurilik bulunmaktadır. İki omurun yanlarında delikler bulunur ve buralardan kalın elektrik kablosuna benzeyen sinir kökleri çıkar. Bu sinirler dağılarak vücudun çeşitli bölgelerine giderler ve buraların duyu ve hareketini sağlarlar. Disk sert ve sabit liflerle çevrilidir ve ortasında […]

İnsanda omurga gövdenin dik durmasını sağlar. Omurga kolonu omurlar, ve bağlardan oluşmaktadır. Omurların ortasındaki kemik kanalda ise bulunmaktadır. İki omurun yanlarında delikler bulunur ve buralardan kalın elektrik kablosuna benzeyen çıkar. Bu sinirler dağılarak vücudun çeşitli bölgelerine giderler ve buraların duyu ve hareketini sağlarlar.

Disk sert ve sabit liflerle çevrilidir ve ortasında yumuşak peltemsi bir çekirdek kısmı vardır. Diskin görevi yastık gibidir. Omurga, omuriliği ve siniri ezici sarsıntılardan korur. Yaşlanma olduğunda yumuşaklığını yitiren diskler yüzünden frenleyici yastık görevini yitirir. Bu yüzden diski çevreleyen lif demeti yırtılabilir. Diskin ortasında bulunan peltemsi fakat sertleşmiş çekirdek dışarı çıkabilir ve sinir köklerine baskı yapar. İşte buna ” denir. Sinire baskı olması yüzünden bacağa ağrı vurabilir ve bel ağrısına neden olabilir. Bacak ağrısı ile birlikte oluşan bel ağrılarının en sık rastlanılan nedeni bel fıtığıdır.

?
Omurga en mükemmel koruma sistemine sahiptir. Bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurga baskısı sebebiyle öne doğru kayıp omurilik kılıfından çıkan ve bacağın farklı bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla olur. Ani hareketler, zorlamalar, ağır bir şeyi kaldırma, ters bir hareket, belin üşütülmesi bel fıtığına neden olabilir. Fakat bel fıtığının en önemli sebebi uzun süreli stres sonrası kaslardaki aşırı gerilmedir.

Bel ve bacak ağrısı olan bir hastada bazen bilgisayarlı tomografi, genellikle de manyetik rezonans gibi ileri tetkik yöntemleri uygulanır.

Manyetik rezonans görüntüleme metodu teşhiste ve ayırıcı teşhiste büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca hastanın x-ışını almaması ve çeşitli planlardaki üstün görüntüleme yeteneği; omurilik, sinirler ve diğer yumuşak dokuları net bir şekilde görüntülenebilmesi manyetik rezonansı giderek daha da öne çıkartıp önemli hale getirmiştir..

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler