Bel ve Boyun Fıtığında Akupunktur Tedavisi

Bel ve Boyun Fıtığında Akupunktur Tedavisi

Bel ve boyun ağrıları hemen herkesin başına gelen problemlerdendir. Bu ağrıların şiddetli ve uzun süreli olmasının altında yatan sebeplerden biri ise fıtıktır. Fıtık bel ve boynun uzun süreli kötü duruşundan, aşırı kilonun bindirdiği yükten oluşabilir. Yanlış duruş ve bir şeyleri kaldırmaya çalışırken zorlanmak fıtığa sebep olur. Fıtığın durumuna göre omurlar arasında yer alan disklerdeki sıvı […]

Bel ve hemen herkesin başına gelen problemlerdendir. Bu ağrıların şiddetli ve uzun süreli olmasının altında yatan sebeplerden biri ise fıtıktır. Fıtık bel ve boynun uzun süreli kötü duruşundan, aşırı kilonun bindirdiği yükten oluşabilir. Yanlış duruş ve bir şeyleri kaldırmaya çalışırken zorlanmak fıtığa sebep olur. Fıtığın durumuna göre omurlar arasında yer alan disklerdeki sıvı boşalır ve esnek bölüm yok olur. Bu yüzden bel ve boyun omurlarının esneme kabiliyeti azalır. Bu durum bazen yavaş bazen hızlı ilerler. Eğer hastalık ağır ve sinsi ilerliyorsa öksürük, aksırma gibi basit eylemlerde ortaya çıkabilir.

Bel ve boyun fıtıklarında akupuntur tedavisi oldukça başarılıdır. Fıtıkların yaklaşık %80’i akupunkturla iyileşmektedir. Burada önemli olan uzmanının cerrahi gerektiren hastaları gereken yere yönlendirmesidir. Akupunktur tedavisinin hiç bir yan etkisi yoktur. Kolay uygulanır ve uzun süreli tedavilerde kimyasal madde kullanılmadığı için hastaya herhangi bir rahatsızlık vermez. Akupunturun bu hastalıktaki önemi vücudun dinamiklerini tetikleyerek ağrı kesici maddelerin artışının sağlanmasıdır. Bu yüzden hasta ağrı kesici kullanmaktan kurtulur.

Bel ve boyun fıtığında uygulanan kulak ve vücut akupunkturu adale gevşetici etki yapar ve bel, boyun bölgesinde olan kasları gevşetir. Kasların gevşemesiyle rahatlama artar ve böylelikle ağızdan alınan kas gevşeticilere de gerek kalmaz.

Yöntemin ödem söken etkisiyle fıtık çevresindeki ödem dağılır ve o bölge rahatlar. Böylelikle sinirlere olan baskı ortadan kalkar. Ayrıca kol ve bacaklara vuran ağrıda azalmalar olur. Akupunktur tedavisiyle psikolojik rahatlamada olur. Günden güne vücut akupunktur tedavisiyle zindeleştikçe hastanın psikolojik durumu da düzelmeye başlar.

Akupunktur tedavisinde genel uygulama haftada 2-3 defa ise de ağrıların çok olduğu durumlarda her gün uygulanabilir. Hastanın şikayetine ve durumuna göre 15-20 seans uygulanması gerekebilir. Ayrıca hızlandırıcı tedavi olarak elektroakupunktur ve lazer akupunkturda diğer tedaviye eklenebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM