Benekli Muzun Faydaları

Benekli Muzun Faydaları

Bu yazımızda benekli muzun faydaları nedir? hangi muz daha faydalı? muzun yararları, benekli muzun yararları nedir gibi soruların cevaplarını verelim. Bilindiği üzere muz vücut için büyük fayda sağlayan besinlerden biri. Vitamin ve mineral bakımından besin değeri oldukça yüksek olan muzun bir çok yararı bulunuyor. Özellikle uzman doktorlar muzun beneklisi diğer tabirle çilli olanının tüketilmesi gerektiğini […]

Bu yazımızda benekli muzun faydaları nedir? hangi muz daha faydalı? muzun yararları, benekli muzun yararları nedir gibi soruların cevaplarını verelim.

Bilindiği üzere muz vücut için büyük fayda sağlayan besinlerden biri. Vitamin ve mineral bakımından besin değeri oldukça yüksek olan muzun bir çok yararı bulunuyor. Özellikle uzman doktorlar muzun beneklisi diğer tabirle çilli olanının tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Şeker tadı, aroması ve daha kolay çiğnenebilir olması bakımından her yaş grubunca sevilen muz, özellikle Anamur bölgesinde yetişeni daha organik oluyor.

Toplumun hemen hemen büyük kesiminin sevdiği muz yüksek potasyum içeriği ile ishal gibi sağlık sorunlarına iyi geliyor. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller vücut sağlığı ile özellikle kemiklere karşı büyük yarar sağlıyor. Gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin daha sağlıklı ve ileri de yakalanabilecek bir takım kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının da engellenmesi yönünden etki sağlıyor.

Tansiyonu düşürmede de yardımcı olan muz, kalbi aritmilerden de koruyor. Yine kas kütlelerine karşı da etkili. Yaş ilerledikçe vücuttaki kas kütlesi oranı da düşüyor. Bu kas kütlelerinin korunmasında ise muz büyük yarar sağlıyor. Sağlam kemikler için vücut potasyuma ihtiyaç duyar muz ise çok güçlü bir potasyum kaynağıdır.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada muzun strese çok iyi geldiği, günde 1 veya 2 defa muz tüketen kişilerin günü daha az stresli geçtiği tespit edilmiş. Özellikle kahvaltılarda tüketilecek muz günün yoğun iş temposuna karşı vücudu daha keyifli hale getiriyor ve bu sayede stres yoğunluğu daha az yaşanıyor. Araştırmadan yola çıkarak muz iyi bir stres atıcı diyebiliriz.

Halk arasında bilinen benekli yani çilli muz genelde ergin yapısıyla pek tercih edilmez. Büyük çoğunluk bu tarz muzu erimiş diyerek çöpe atıyor. Fakat bilinmelidir ki benekli muz diğer muza göre daha yararlıdır. Benekli muz yumuşak yapısıyla daha olgunlaşmıştır ve antioksidan gücü daha yüksektir. Yüksek antioksidan sayesinde benekli muz kansere karşı da büyük koruma sağlar. Kısaca benekli muz antikanserojen besin olarak karşımıza çıkıyor.

Muzun kalori ve karbonhidrat oranı yüksektir. Glisemik yük bakımından da kişilerin tüketmesi gerektiği besinler arasında ilk sıralardadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM