Beriberi Hastalığı (B1 Vitamini Eksikliği)

Beriberi Hastalığı (B1 Vitamini Eksikliği)

Çeşitli vitaminlerin vücudumuzdaki eksiklikleri bizleri hasta eder. Bunlardan biride B1 vitamini eksikliği nedeniyle meydana gelen beriberi hastalığıdır. Bu vitaminin az veya çok oluşan göre hastalığın şiddeti de değişir. Beriberi hastalığında sinir sisteminde iltihaplanma, zayıflama, kalp yetmezliği, felç ve hatta ileri derecede ise ölüm bile görülebilir. Beriberi hastalığı olan kişilerden görme bozuklukları ortaya çıkar ve saçları, […]

Çeşitli vitaminlerin vücudumuzdaki eksiklikleri bizleri hasta eder. Bunlardan biride nedeniyle meydana gelen hastalığıdır. Bu vitaminin az veya çok oluşan göre hastalığın şiddeti de değişir.

Beriberi hastalığında sinir sisteminde iltihaplanma, zayıflama, kalp yetmezliği, felç ve hatta ileri derecede ise ölüm bile görülebilir. olan kişilerden görme bozuklukları ortaya çıkar ve saçları, kaşları, kirpikleri, tüyleri tamamen beyazlaşır.

Kan beyin bariyerinin zayıflaması büyük bir etkendir.Beriberi hastalığı 3 şekilde görülür.

Çocuk beriberisi:
İlk 4 aylık bebeklerde görülür. Solunum güçlüğü, kalp atışında hız, vücut ısısının düşmesi, kusma ile belirti verir. Kaslarda kasılma, akciğerde sıvı birikmesi, kalp yetmezliği, solunumda zorluk, dudak ve dilde morarmalar olabilir.

:
Yetişkinlerde görülür. Kan dolaşımı hızlanır, toplardamarda basınç artar ve kalp yetmezliği görülür. Hastanın bacak vb. bölümlerinde şişmeler oluşur.

:
Sinir uçları iltihaplanır. Bacak kaslarında ağrı, halsizlik, diz ve ayak bileklerinde zayıflama, yürümeyi kısıtlayan güçsüzlükler ve felçler olur. ayak tabanında yanma, Solunum güçlüğü ve göz sinirlerinde iltihaplanma oluşur.

Tedavisi:
B¹ vitamini yönünden zengin bira mayası, buğday çimi, kepekli ekmek, bakliyat (mercimek, fasulye, soya fasulyesi) kuru yemişler (fındık, fıstık, ceviz), yumurta (köy yumurtası), portakal küçük büyük herkesçe sık sık tüketilmesi önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM