Besinlerin Glisemik indeksi

Besinlerin Glisemik indeksi

Karbonhidratların bir çoğu enerji veren besin maddeleridir. Bunun yanında besinlerdeki karbonhidratlar kan şekerini yükseltirler. İşte karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızına Glisemik İndeks denir. İçerdikleri eşit miktardaki karbonhidratlara rağmen yiyeceklerin kan şekerini arttıran etkisi farklıdır. Bazı besinlerin glisemik indeks değerleri düşük, bazılarının ise yüksektir. Glisemik indeks değeri düşük olan besinlerin tercih edilmesi daha sağlıklı bir yoldur. […]

Karbonhidratların bir çoğu enerji veren besin maddeleridir. Bunun yanında besinlerdeki karbonhidratlar kan şekerini yükseltirler. İşte karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızına Glisemik İndeks denir. İçerdikleri eşit miktardaki karbonhidratlara rağmen yiyeceklerin kan şekerini arttıran etkisi farklıdır. Bazı besinlerin glisemik indeks değerleri düşük, bazılarının ise yüksektir. Glisemik indeks değeri düşük olan besinlerin tercih edilmesi daha sağlıklı bir yoldur.

Glisemik indeks hesaplamasında şunlar göz önüne alınır:

Mideden boşalma hızı. Yavaş boşalan besin kan şekerlerini daha yavaş yükseltirken hızlı boşalanlar kan şekerini birden yükseltebilir. Boşalma, besinlerin akışına bağlıdır.
Sindirilebilirlik. Sindirimi güç olan besinler kan şekerlerini az yükseltirken; çabuk sindirilenler örneğin beyaz ekmek çabuk yükseltir.
Besinlerin protein içeriği glisemik indeksi etkiler. Proteince güçlü olan düşük, proteince fakir örneğin pirincin yüksektir.

Glisemik İndeksi Etkileyen Faktörler

Besinlerin pişirilme şekli (pişirme sırasında uzun süre ateşte kalan, çok yüksek sıcaklıkta ve çok ince kıyılmış bir besinin glisemik indeksi yüksektir), Karbonhidratların türü, besinin lif (lif mikrarı arttıkça sindirim gecikir ve midenin boşalma hızı ve kan şekerinin artma hızı azalır), tuz oranı (şeker yükselticiyi arttırır), besinin sıvı veya katı olması, aynı öğünde tüketilen protein ve yağ miktarı glisemik indeksi etkiler. Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar kana hemen karışmaları nedeniyle kan şekerinde ani yükselmeler görülür ve bu yüzden tercih edilmemeleri gerekir. Saflaştırılmış ve basit şeker içeren (bal, reçel, pekmez gibi) besinlerden mümkün olduğunca kaçınmak, kompleks karbonhidratlara (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebze ve meyveler) öncelik vermek sağlığımız açısından daha önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM