Beyin Felci

Beyin Felci

“Serabral palsi” yani beyin felci; doğum öncesi, sırası ve sonrasında merkezi sinir sisteminin hasar görüp işlevini yitirmesinde kaynaklanan bir beyin hastalığıdır. Genelde yeni doğan çocukları etkiler. Beyin felcinin farklı nedenleri vardır. Ancak en yaygın olanı beyin dokusu içinde yeteri kadar oksijen bulunamamasıdır. Felç; beyine kan gitmesinde ki aksaklıkla oluşan durumun adıdır. Felçlerin özellikleri nerede olduklarına […]

“Serabral palsi” yani ; doğum öncesi, sırası ve sonrasında merkezi sinir sisteminin hasar görüp işlevini yitirmesinde kaynaklanan bir beyin hastalığıdır. Genelde yeni doğan çocukları etkiler. Beyin felcinin farklı nedenleri vardır. Ancak en yaygın olanı beyin dokusu içinde yeteri kadar oksijen bulunamamasıdır. Felç; beyine kan gitmesinde ki aksaklıkla oluşan durumun adıdır. Felçlerin özellikleri nerede olduklarına ve ne tip bozukluk meydana getirdiğine göre belirlenir. En yaygın neden bir arter­den yetersiz kan gelmesidir (iskemi). Ölen beyin hücrelerinin işlevini etrafındaki hücreler üstlenir. Fakat bunun için erken teşhis ve terapi önemlidir. Araştırmalar beyin felci olan bebeklerin genelinin vücut ağırlığının 2.250 gram olduğunu ortaya çıkarmıştır. Beyin felci 4 tipe ayrılır. Bunlar; , , ve bu tiplerin karışımından oluşan beyin felcidir.

Belirtileri:
Bir kaç dakika veya bir kaç saate kadar süren görme, konuşma ve duyularda bozukluk
Baş dönmesi, baş ağrısı,yutmakta zorlanma
Ani kısmi felç veya tam felç, yüzde, kol veya bacakta uyuşma
Ani görme bozukluğu ve ani görme kaybı
Bilinç kaybı
Konuşma bozukluğu

Spastik Beyin Felci: En yaygın beyin felci tipidir. Yeni doğan normal bebeklerin yaptığı bazı reflekslere karşı bu bebeklerde bir anormallik görülür. Örneğin bebeğin tutma refleksi, bebeğin ellerinin iyice sıkılmış ve yumruk biçimini almış olması.. Bebek büyüdükçe kollar ve bacaklar daha katı ve spastik bir duruma gelir. Rahatsızlık iki kolu veya iki bacağı da tutabilir. Böyle bir durum varsa genelde zeka özrüde var demektir. Hastalık her iki kol ve bacağı hafif bir şekilde tutuyorsa buna iki taraflı felç denir. Zeka düzeyleri normal yada normale yakındır.

Ekstrapiramidal Beyin Felci: Bebekte kasların zayıflığı ve esnekliği ile kendini gösteren bu felç tipi, genelde bebek 6 aylık olana kadar teşhis edilememektedir. En erken belirtisi, bebek bir şeyi almak için uzandığında ellerin anormal bir durum almasıdır.

Atonik Beyin Felci: İleri derecede zeka gecikmesiyle kendini gösterir.
Konjenital beyincik ataksisi beyin felcinin seyrek görülen tipidir. Hafif derecedeki zeka geriliği ile kendini gösterir.

Beyin felci olan bir çocuğun geleceği zeka özürlülüğüne bağlıdır. Çünkü bir çocuk tekerlekli sadalyede yaşasa bile zeka özrü yoksa diğer konularda gelişme sağlaması muhtemeldir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM