Beyin İltihabı (Anseptik Menenjit)

Beyin İltihabı (Anseptik Menenjit)

Virüsler nedeniyle merkezi sinir sisteminde oluşan hastalıklara ensefalit denir. Belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, ateş, ense sertliği vardır. Bu hastalığa kabakulak, herpes simplex, enfluenza, enfeksiyoz hepatit ve enfeksiyoz mononükleoz gibi virüsler neden olurlar. Ansefalite kuduz virüsü neden oluyorsa bu öldürücüdür. Bu hastalığa, bakteriye rastlanmadığı için, cerahatli menenjitten ayırarak aseptik menenjit adı da verilir. Teşhis için […]

Virüsler nedeniyle merkezi sinir sisteminde oluşan hastalıklara denir. Belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, ateş, ense sertliği vardır. Bu hastalığa kabakulak, , , enfeksiyoz hepatit ve enfeksiyoz mononükleoz gibi virüsler neden olurlar. Ansefalite kuduz virüsü neden oluyorsa bu öldürücüdür. Bu hastalığa, bakteriye rastlanmadığı için, cerahatli menenjitten ayırarak aseptik adı da verilir. Teşhis için omurilikten sıvı alınır. Ve -omur ilik sıvısında, glikoz, normal hücreler yani lenfositler ve albüminin artmış olduğu görülür.

Lenfositler çok arttığı için adı verilen bir tipi daha vardır. Grip gibi, salgın olarak görülür. Bu gibi rahatsızlıklarda baş ağrısı, ateş, ense sertliği gibi menenjit belirtileri hafif olarak seyreder. Hastalık genellikle 1-2 haftada semptomatik tedavi ile iyileşir.

Tedavi sürecince ağrı kesici ve antiviral ilaçlar kullanılır. Eğer hasta komada gibi baygın yatıyorsa hastanede bakıma alınır ve kas kasılmalarının hastaya zarar vermesi önlenmeye çalışılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM