Beyin Kanaması

Beyin Kanaması

Beyin kanaması, kafatasının içerisinde damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beyinin içerisinde veya üzerinde kan birikmesine denir. Beyin kanamaları, beyin zarı üzerinde, beyin dokusu içinde, beyin zarı altında olabilir. Bunun dışında, kendiliğinden, yüksek tansiyon nedeniyle ve beyin içindeki anormallikler nedeniyle beyin kanaması görülebilir. Beyin kanamalarında en çok rastlanılan nedenler arasında hipertansiyona bağlı olan beyin kanaması gelir. Buna […]

, kafatasının içerisinde damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beyinin içerisinde veya üzerinde kan birikmesine denir. kanamaları, üzerinde, içinde, beyin zarı altında olabilir. Bunun dışında, kendiliğinden, yüksek tansiyon nedeniyle ve beyin içindeki anormallikler nedeniyle görülebilir.

Beyin kanamalarında en çok rastlanılan nedenler arasında hipertansiyona bağlı olan beyin kanaması gelir. Buna beyin içi arter kanaması () denir. Beyne ait damarsal hastalıklar içinde en kötü tabloya neden olabilecek durum serebral arter kanamasıdır.

Yaşlanmış, şişman ve özellikle erkeklerde ve hipertansiyonu olan hastalarda, ani baş ağrısı, şuur kaybı, kusma ve bulantı, tek taraflı görülen felç belirtileri arasındadır. Sonrasında kanama yeri, şiddeti, beyinde oluşan değişiklikler, hastadaki diğer hastalıklara bağlı olarak hasta ya kaybedilir ya da koma gelişir. Arıza bırakacak yavaş bir iyileşmede söz konusu olabilir.

Kanamaların şiddeti değişkendir. Az miktarda görülebileceği gibi, beynin dış tabakasında yarık şeklinde kanamalar da meydana gelebilir. Kanamanın yerine göre gözde kanama, görme bozuklukları, baş ağrısı, göz hareketlerinde kanama yerine göre değişkenlik (aşağı kayma, yatay bakış) görülür.

Beyin kanaması geçiren birinin fazla hareket ettirilmemesi  ve su içirilmemesi gerekir. Hastayı yere yatırarak en yakın sağlık hizmetini çağırmak hastanın hayatı açısından büyük önem taşır.

Koma gelişmişse tedavide öncelikle ona yönelik uygulamalar yapılır. Tansiyon düşürülerek, beyin ödemi oluşmaması için tedaviler yapılır. Koma gelişmeden cerrahi yöntemle tedavi edilebilen hastaların yaşama şansları diğerlerine göre daha yüksektir. Fakat genel durumu iyi olmayan ve yaşı ilerlemiş olan hastalarda cerrahi girişim riskli olur.

Beyin kanaması geçiren kişi hayatına özen göstermelidir. Eğer hastanın kanama geçirme nedeni kan sulanmasından kaynaklanıyorsa aldığı ilaçlara dikkat etmelidir. Tansiyon yüksekliği kanamayı artıracağı için, tansiyonu yükseltecek olaylardan ve besinlerden uzak durması gerekir.

Beyin kanamasına karşı tavsiyeler:

•    Gün içinde aşırıya kaçmamak koşuluyla içebileceğiniz bir adet bebek aspirini kullanabilirsiniz.
•    Bal, ceviz, balık, fındık, bal gibi içinde omega -3 bulunan besinler tüketilmeli.
•    Her hastalıkta olduğu gibi stresten uzak bir hayatınız olmamalı
•    Ani sinirlenmeler sağlığınız için her zaman zararlıdır.
•    Folk asit, B12 ve B6 vitaminlerinin bulunduğu besinleri tüketin.
•    Fast food beslenmeyi hayatınızdan çıkarın.
•    Alkol, şeker, çay ve kahve ve sigaradan uzak durun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM