Beyin Yorgunluğuna Hangi Besinler İyi Gelir

Beyin Yorgunluğuna Hangi Besinler İyi Gelir

Beyin yorgunluğuna iyi gelen besinler, beyin yorgunluğuna iyi gelen besin türleri, beyin yorgunluğu, beyin yorulmasına neler iyi gelir gibi sorular bu aralar ülkenin genel durumunuda göz önünde bulundurduğumuzda araştırılması gereken konuların başında geliyor. Ülke de ki gidişat ve bireysel hayat durumu insanların çabuk strese girmesini, zamanla da beyin yorgunluğunun oluşmasına neden oluyor. Hani derler ya […]

Beyin yorgunluğuna iyi gelen besinler, beyin yorgunluğuna iyi gelen besin türleri, beyin yorgunluğu, beyin yorulmasına neler iyi gelir gibi sorular bu aralar ülkenin genel durumunuda göz önünde bulundurduğumuzda araştırılması gereken konuların başında geliyor. Ülke de ki gidişat ve bireysel hayat durumu insanların çabuk strese girmesini, zamanla da beyin yorgunluğunun oluşmasına neden oluyor. Hani derler ya kafam kaldırmıyor artık diye işte tam o mesele.

Tabi her beyin yorgunluğu stresden değil, trafik, hava kirliliği, görültü gibi etkenlerden de oluşuyor. Tüm bu faktörler bir araya geldiğin ise beyin yorguluğu baş gösteriyor. Dikkat eksikliği, algılama bozuklukları ve unutkanlık gibi durumlarda kendini belli eden beyin yorgunluğu ayrıca iş hayatını da olumsuz etkiliyor.

Bazı kişiler beyin yorgunluğunu Alzheimer hastalığı ile karıştırmaktadır. Fakat bilinmesi gereken genetik etkenler yoksa Alzheimer hastalığı 65 yaşından sonra görülmektedir. Beyin yorgunluğunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

Fazla stres, çalışma alanının rahatsız edici olması, uyku süresinin az olması, elektronik cihazların olumsuz yaydığı sinyaller, kişinin kendisine yeterince zaman ayıramaması, yanlış beslenme alışkanlıkları ve metabolizma hastalıkları gibidir.

Beyin yorgunluğundan kurtulma yolları ; En önemli faktör kişinin kendisine özel zamanlar ayırmasıdır. İş temposundan uzak sevdiğiniz hobilerinizle uğraşmak, veya sinema, spor gibi çeşitli aktiviteler düzenlemek sizin yararınıza olacaktır. Günün yorucu ve stresli zamanından uzaklaşmak rahatlamanızı sağlayıp, özellikle toprak ile geçireceğiniz zaman vücuttaki elektro manyetik yüklerin boşalmasını sağlayacaktır. Diğer bir olay ise düzenli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Sabah, öğle ve akşam öğünlerini asla atlamamak, zamanında besinleri tüketmek yararınıza olacaktır. Ayrıca bu tip durumlarda unutkanlık da ortaya çıktığı için beslenmeniz önemlidir. Ceviz, fındık, badem, yeşil damarlı sebzeler (ıspanak, lahana, marul, roka gibi) ve zeytinyağlı yiyecekler tüketmek beyin yorguluğuna iyi gelecektir. Yine tüketilecek B, C ve E vitaminlerine sahip besinlerle unutkanlık gibi sorunlara da çözüm getirilebilir. Son olarak hayatınızdan sporu da eksik etmemeniz gerekiyor. Günlük düzenli yürüyüş, evde yapılacak veya spor salonuna giderek yaparacağınız basit egzersizler stresden uzak kalmanızı sağlayacak ve unutkanlık gibi beyin yorgunluğu sorunlarına çözüm olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM