Biberiye

Biberiye

Biberiyenin geçmişi Yunan ve Romaya kadar dayanır. Rosmarinus officinalis, ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden iğneye benzeyen ince yapraklı, her daim yeşil kalan bir bitki türüdür. Uçucu yağını ilk keşfedenler ise Araplardır.Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya’da yoğun olarak yetiştirilir. Yabani biçimde batı ile güney kıyısında yetişmektedir. Biberiye süs bitkisi olarak dikilir. Biberiyenin içerisinde uçucu yağ ve acıya yakın bir […]

Biberiyenin geçmişi Yunan ve Romaya kadar dayanır. , ballıbabagiller () ailesinden iğneye benzeyen ince yapraklı, her daim yeşil kalan bir bitki türüdür. Uçucu yağını ilk keşfedenler ise Araplardır.Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya’da yoğun olarak yetiştirilir. Yabani biçimde batı ile güney kıyısında yetişmektedir. süs bitkisi olarak dikilir. Biberiyenin içerisinde uçucu yağ ve acıya yakın bir buruk bir tadı vardır. Zayıflamak için hazırlanan çayların içinde de mevcuttur. günümüzde gıda endüstrisinde ve kanser araştırmalarında yararlanılan şifalı bir bitkilerdendir.


Dolaşım, sinir ve kas sistemine iyi gelir. Sindirim için faydalı bir bitkidir. Bu yüzden sindirim sorunları için sık kullanılan bitkiler arasında yer alır. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Gut hastalığına faydası vardır. Kan dolaşımını güçlendirir ve hızlandırır. İdrar söktürücü özelliğiyle böbreklerede faydalıdır. Hafızayı kuvvetlendirir. Krampları çözer. Saçları zayıfsa güçlendirir, dökülüyorsa dökülmesini azaltır. Soğuk algınlığına iyi gelir, düşük tansiyon için birebirdir. Adet sancılarına, baş ağrısına, kabızlığa, safra kesesi taşına faydalıdır. cild sıkılaştırır ve çok iyi gelir.


Gebe kadınların biberiye kullanmamaları gerekir. Nedeni içinde mevcut olan oleanolic asitinin düşüğe sebep olma olasılığıdır. Ayrıca yüksek tansiyonlu kişilere tavsiye edilmez. Biberiye yağını ağız yoluyla almak risklidir. Zehirlenmelere neden olabilir.

:
2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.

Sindirim problemleri için, bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı 1 fincan suda 10 dakika kaynatılıp demlenir. Yemeklerden önce bir fincan; günde 3 fincan kadar içilir.

Biberiye çayının fazlası zararlıdır. Hamilelerin içmemesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM